اخبار برگزیده
 • کد خبر: aeecc6e
 • تاریخ: 1396/6/8 چهارشنبه-2017-08-30T09:10:20+04:30
 • برگزاری نشست خبری مدیرکل محیط زیست استان مرکزی به مناسبت هفته دولت
  همزمان با هفته دولت نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با حضور خبرنگاران رسانه ها صبح روز سه شنبه هفتم مرداد ماه 96 در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان مرکزی، در این نشست دکتر سعید محمودی ضمن تبریک هفته دولت، به تشریح عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست استان در زمینه مدیریت پسماند ها پرداخت.
  وی با اشاره به این که اهمیت پسماند کمتر از بحث آلودگی هوا نیست و آلودگی خاک باعث آلودگی آب و آسیب به حیات وحش می گردد، افزود: در خصوص مدیریت پسماندها ، کلانشهر اراک نسبت به سایر کلانشهر های کشور روند مناسبی نداشته و هیچ برنامه جامعی در این خصوص وجود ندارد.
  محمودی بر نقش سازنده رسانه ها، به خصوص صدا و سیما در فرهنگ سازی عمومی و مشارکت همه آحاد مردم در این زمینه تاکید و بیان کرد: حرکت هایی خوبی در اداره کل محیط زیست در حوزه پسماند به ویژه پسماندهای پزشکی آغاز شده است که در این راه قطعا حضور و پشتیبانی رسانه ها اهمیت ویژه ای دارد.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: در مدیریت پسماند های پزشکی خیلی عقب هستیم و اراده قوی از سوی سازمان های متولی مانند دانشگاه علوم پزشکی، سازمان نظام پزشکی و شهرداری اراک در این زمینه وجود ندارد.
  وی گفت: 60 درصد کلینیک ها و مطب های خصوصی شهر اراک برنامه ای برای مدیریت پسماندهای عفونی خود که ویژه و خطرناک هم هستند ندارند و آنها را مخلوط با زباله های عادی در سطل های زباله شهری رها می کنند.
  دکتر محمودی با اخطار به این پزشکان افزود: یگان حفاظت محیط زیست استان به همراه کارشناسان پایش اداره کل وارد عمل شده اند و روزانه از مطب های سطح شهر بازدید می کنند و پس از اخطار قانونی و مهلت یک ماهه، در صورت عدم ارائه برنامه مشخص، با هماهنگی دادستان وفق مقررات اقدام خواهد شد.
  وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پسماندهای عادی بیان کرد: امید است با پیگیری مسئولین برای هر شهرستان متناسب با جمعیت آن یک مرکز پردازش و دفن کاملا بهداشتی داشته باشیم و در این خصوص شهرداری ها و بخش خصوصی باید کمک کنند.
  محمودی حجم تولید پسماند در اراک را روزانه 350 تن اعلام کرد و گفت: پسماند های عادی در اراک فقط پردازش می شوند و پالایشی صورت نمی پذیرد، البته با پیگیری و نظارت این اداره کل نیز دو ترانشه با زیر ساخت های مهندسی توسط شهرداری اراک در حال احداث می باشد.
  وی با اشاره به این که ما سومین استان صنعتی فعال در کشور هستیم و باید پسماند های صنعتی را مدیریت کنیم، اظهار داشت: در شهرستان ساوه یک ظرفیت خوبی برای بازیافت و امحاء پسماندهای صنعتی استان در حال استقرار است تا این پسماند ها نیز به بهترین شکل ممکن مدیریت شوند و در طبیعت رها سازی نگردند.
  وی گفت: با پیگیری و نظارت این اداره کل بر واحد های صنعتی استان در یک سال گذشته توفیقات بسیار خوبی در زمینه مدیریت بهینه، بازیافت و امحاء پسماندهای ویژه و خطرناک داشته ایم و در این زمینه حدود 24000 تن پسماند با اخذ مجوز از این اداره کل و نظارت کامل بر نحوه بارگیری انتقال و وصول آنها در چرخه بازیافت قرار گرفته است.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: در این راستا 7000 تن  کاتالیست مستعمل پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به استان تهران، 5000 تن لجن های نفتی پالایشگاه امام خمینی شازند به استان سمنان و 11000 تن انواع پسماند ویژه جهت امحاء به مجتمع فن آوری پسماند زیست ساوه بر اساس مطابقت با مجوز و  صلاحیت مجتمع های مذکور منتقل شده است.
   
  عكس هاي مرتبط :

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر