اخبار برگزیده
 • کد خبر: fc934ca
 • تاریخ: 1396/8/17 چهارشنبه-2017-11-08T10:29:47+03:30
 • شکار در هفتادقله همچنان ممنوع/بازماندگان طاعون، نسلی قدرتمند را خواهند ساخت

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شیوع برخی بیماری‌ همچون آنچه در هفتادقله اتفاق افتاد، نوعی غربالگری طبیعی است که حیوانات ناتوان را حذف کرده و نسل قدرتمندی را از بازماندگان برای آیندگان تضمین می کند.

  سعید محمودی با اشاره به شرایط مطلوب حیات‌وحش منطقه هفتادقله اراک عنوان کرد: هفتادقله یکی از بهترین و ارزشمندترین مناطق تحت حفاظت محیط زیست است که تنوع زیستی خاصی را در خود جای داده است. این منطقه بواسطه ارزش زیستگاهی که دارد مورد توجه دقیق محیطبانان است و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه تخلف، شکار و مشکلات برای زیست‌مندان منطقه، گشت‌های مستمر و شبانه‌روزی در آن انجام می‌گیرد.

  وی با اشاره به شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال 94 در منطقه که منجر به تلف شدن 450 راس کل و بز شد، بیان کرد: بیماری با رسیدگی به موقع کنترل شد، اما می‌توان برخی بیماری‌ها را عامل موثری در جهت سلامت نسل آینده زیستمندان و حیات وحش این مناطق دانست.

  محمودی تصریح کرد: گاهی شیوع برخی بیماری‌ها در منطقه باعث می‌شود که جانوران و حیوانات ناتوان، از چرخه طبیعی حذف شوند و این امر جفت‌گیری و تولید نسل پویا و سرحال و حیات‌وحش قدرتمندی را برای آینده منطقه تضمین کند.

  وی افزود: شیوع بیماری به خودی خود اتفاق تلخی است، اما گاهی با غربالگری طبیعی در منطقه می‌تواند اثرات مثبتی به جای بگذارد و این اتفاق در منطقه هفتادقله باعث شده است که امروز شاهد حیات وحشی سالم و جمعیت جانوری مناسب باشیم که این امر شرایط بسیار عالی را در منطقه رقم زده است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: در حال حاضر هیچگونه مجوز شکاری در منطقه صادر نمی شود و این امر کنترل جمعیت مولد و سالم موثر است.

  منطقه حفاظت شده هفتادقله در استان مرکزی از اولین مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است که حدود 97 هزار و 437 هکتار وسعت دارد. این منطقه از پیکره‌ای کوهستانی که در گستره‌ای از تپه‌ماهورها و دشت‌ها قرار گرفته، تشکیل شده است.

  منطقه هفتادقله به دلیل ویژگی‌های خاص توپوگرافی، تنوع گیاهی و جانوری از قدیم جزو شکارگاه‌های مشهور ایران به شمار می‌رفته است. حدود 62 کتیبه از دوران قاجار در کوه‌های هفتادقله حک شده است که همه نشان از وفور شکار و سرسبزی منطقه دارد.

  71 گونه پرنده از 26 خانواده که اغلب پرندگان دانه خوار، حشره‌خوار و شکاری هستند در منطقه زندگی می‌کنند که از آن جمله می‌توان به انواع عقاب، کرکس، ساگپه، گنجشک‌‌سانان، اشاره کرد.

  هفتادقله زیستگاه ارزشمند و مناسبی برای پستانداران بزرگ ایران است که در مناطق استپی مرکزی ایران دیده می‌شدند. از گوشت خواران منطقه شامل پلنگ، گرگ، روباه، شغال، کفتار، رودک و گربه وحشی و از علف‌خواران کل و بز، قوچ و میش، گراز و آهو می‌توان اشاره کرد.

  آهوان این منطقه بین این منطقه و پناهگاه حیات‌وحش موته در رفت و آمد هستند. پاژن سلطان صخره‌ها نیز گونه شاخص منطقه است که به عنوان نماد محیط زیست ‌طبیعی استان مرکزی انتخاب شده است. همچنین در 29 خردادماه سال 92 دوربین‌های تله‌ای نصب شده برای اولین بار در طول تاریخ حیات این منطقه موفق به ثبت تصاویری از پلنگ در این منطقه شده اند.

  البته در سال 1394 این منطقه به دلیل شیوع بیماری    PPR (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) 450 راس کل و بز در منطقه 70 قله اراک تلف شدند ، اما با تهیه نقشه راه مقابله با این بیماری برای اولین بار در کشور و اقدامات کنترلی، بیماری مهار شد و در سرشماری سال گذشته در 24 مسیر که با حضور 110 محیط بان، شکارچی قانونمند و فعالان محیط زیست انجام گرفت نتایج حاکی از افزایش 30 درصدی جمعیت پستانداران منطقه بود.

  در 17 آذرماه 1349 به دلیل ویژگی های طبیعی منطقه محدوده‌ای از آن شامل کوه‌های هفتادقله، بره زرد، سیبک توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر شکار و صید وقت به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و سپس در 23 مردادماه 1353 با اضافه شدن نواحی و کوه‌های سله‌بهر، انجدان، لته‌در، سراب، ازنا و برآفتاب کارچان توسط سازمان محیط زست به عنوان منطقه حفاظت شده هفتادقله ارتقا یافت.

  این منطقه توسط اداره حفاظت محیط زیست هفتادقله محفاظت و مدیریت می‌شود و دارای 5 پاسگاه محیط بانی با نام‌های ابراهیم آباد، سیبک، ورین، کهک و انجدان است و گشت‌های مستمر محیط بانان در آن صورت می‌گیرد.

  عكس هاي مرتبط :

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر