اخبار
1

2

3

4

5
1396/6/22 چهارشنبه برگزاری کارگروه غارشناسی استان در محل اثر طبیعی ملی غار نخجیر دلیجان کارگروه غارشناسی استان روز سه شنبه مورخ 21/6/96 به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در محل  اثر طبیعی ملی غار نخجیر برگزار گردید و اعضاء کارگروه ضمن بازدید از غار نخجیر و تونل خروجی آن از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات زیست محیطی غار قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این جلسه معاون فنی و رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل گزارش کاملی از مسائل و مشکلات زیست محیطی غار نخجیر و به ویژه اثرات تونل خروجی بر اکوسیستم غار ارائه نمودند.
رییس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اعلام این خبر گفت: در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز بر رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی در بهره برداری از غار تاکید نمودند.
مهرداد حاجی حسینی افزود: از مهمترین مصوبات جلسه می توان به دعوت از کارگروه غارشناسی کشور به منظور بازدید از غار و ارائه راهکارهای لازم در خصوص تونل خروجی، تشکیل هیئت کارشناسی غار با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط و تاکید بر حفاظت و مدیریت منابع آبی منطقه به منظور تثبیت منابع آبی داخل غار اشاره نمود.
غار نخجیر دلیجان به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان دارای قدمت 20 میلیون ساله بوده و در حد فاصل شهر های دلیجان و نراق در دامنه کوهی به نام ”کوه تخت” در جوار پناهگاه حیات وحش جاسب قرار دارد که در زمره جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد استان و کشور می باشد.
این غار دارای یک شاخه اصلی به طول 1700 متر که تاکنون 1000 متر آن کف سازی و چند شاخه فرعی است. ارتفاع غار بین 1 تا40 متر و عرض 2تا 15 متر می باشد. این غار هرساله پذیرای خیل زیادی از گردشگران می باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر