اخبار
2

1
1396/9/5 يكشنبه تالاب میقان در معرض خطر شیوع مجدد آنفلوآنزا

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست اراک، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از خطر شیوع مجدد آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در تالاب میقان اراک خبر داد و گفت: شرایط تحت کنترل است.

محمودی عنوان کرد: استان های همجوار استان مرکزی همچون قم و قزوین در حال حاضر درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند و خطر شیوع مجدد، تالاب میقان را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به آمادگی های لازم در این حوزه گفت: خوشبختانه تالاب میقان اراک کاملا تحت کنترل است و پایش و گزارش‌های روزانه ارائه می‌شود و تعداد تلفات بسیار محدود بوده است که به آزمایشگاه فرستاده شده اند و خوشبختانه تا کنون نتیجه مثبتی از بیماری گزارش نشده است.

وی بیان کرد: با توجه به تجربه مهار آنفلوآنزا در سال گذشته در تالاب میقان اراک و برگزاری مانور مربوطه،  آمادگی لازم در این خصوص وجود دارد، همچنین تجهیزات مورد نیاز اعم از تجهیزات انفرادی محیط‌بانان، قایق و ... تهیه شده است و از این حیث نگرانی وجود ندارد.

وی با تاکید بر کنترل تردد و رفت و آمدها در تالاب میقان افزود: به منظور پایش روزانه تیم‌هایی شکل گرفته است که به صورت مستمر تالاب را رصد می‌کنند و از این بابت شرایط مطلوب است، اما در مجموع احتمال بروز خطر وجود دارد.

تالاب میقان اراک و روستاهای اطراف این منطقه در اوایل آذرماه سال گذشته درگیر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدند و در جریان این بیماری 2 هزار و 845 پرنده وحشی مانند غاز ، اردک و درنا تلف شدند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر