اخبار
1

2
1396/9/14 سه‌شنبه انجام مطالعه آلایندگی خاک در استان مرکزی ابزار مهم در حفاظت این منابع پایه است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: انجام مطالعه علمی در خصوص میزان و نوع آلایندگی خاک در استان مرکزی از راهبردهای ضروری است که مسئولان استان را در تصمیم سازی و اقدام برای حفاظت از این منابع پایه یاری می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی،رضا میرزایی با اعلام این خبر افزود: تاکنون مطالعات جامع علمی سنجش وضعیت آلودگی خاک در استان مرکزی انجام نشده و اطلاع دقیقی از لکه های آلوده و چگونگی، ترکیبات و نوع آلاینده ها در دست نیست.
وی توضیح داد: بحث آلودگی منابع خاک به مراتب از آلودگی هوا اهمیت بیشتری دارد زیرا اثرات آلودگی در خاک دامنه وسیع تری دارد و طولانی مدت خواهد بود.

میرزایی بیان کرد: آلودگی خاک بر زنجیره غذایی تاثیرگذار است و با توجه به صنعتی و کشاورزی بودن استان دستنیابی به نقشه راه برای حفاظت از خاک از امور ضروری است و رصد آلایندگی خاک نیز باید با ضریب اهمیتی که مسائل آلودگی هوا دنبال می شود، در کانون توجه قرار گیرد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تخلیه پسماندهای عادی، نقل و انتقال مواد بر روی خاک، فاضلاب بهداشتی و صنعتی، فعالیت های صنعتی، فعالیت های کشاورزی، مواد نفتی و شیمیایی، آلودگی هوا، تردد وسایل نقلیه و آلودگی ناشی از لنت خودروها و باران های اسیدی از جمله عوامل آلودگی خاک هستند که نیاز است در استان مرکزی با نگاه علمی کانون های آلاینده شناسایی و اقدامات لازم برای مهار آلودگی های احتمالی انجام شود.
,وی بیان کرد: محیط زیست استان مرکزی در راستای کاهش عوامل آلاینده بر خاک نظارت بر حمل و نقل جاده ای در انتقال مواد خطرناک، محل های دفن پسماندهای عادی، مدیریت صحیح پسماندهای صنعتی و ویژه، نظارت بر مدیریت پسماندهای عفونی و بیمارستانی و نظارت بر فعالیت های کشاورزی در خصوص میزان مصرف کود و سموم کشاورزی دارد.
وی گفت: به منظور جلوگیری از آلودگی خاک، تجمیع محل های دفن پسماند در این استان با جدیت در دستور کار است و تاکنون گام های موثری نیز در این خصوص برداشته شده است.
پنجم دسامبر مصادف با 14 آذرماه به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر