اخبار
1

2
1396/9/14 سه‌شنبه انجام مطالعه آلایندگی خاک در استان مرکزی ابزار مهم در حفاظت این منابع پایه است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: انجام مطالعه علمی در خصوص میزان و نوع آلایندگی خاک در استان مرکزی از راهبردهای ضروری است که مسئولان استان را در تصمیم سازی و اقدام برای حفاظت از این منابع پایه یاری می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی،رضا میرزایی با اعلام این خبر افزود: تاکنون مطالعات جامع علمی سنجش وضعیت آلودگی خاک در استان مرکزی انجام نشده و اطلاع دقیقی از لکه های آلوده و چگونگی، ترکیبات و نوع آلاینده ها در دست نیست.
وی توضیح داد: بحث آلودگی منابع خاک به مراتب از آلودگی هوا اهمیت بیشتری دارد زیرا اثرات آلودگی در خاک دامنه وسیع تری دارد و طولانی مدت خواهد بود.

میرزایی بیان کرد: آلودگی خاک بر زنجیره غذایی تاثیرگذار است و با توجه به صنعتی و کشاورزی بودن استان دستنیابی به نقشه راه برای حفاظت از خاک از امور ضروری است و رصد آلایندگی خاک نیز باید با ضریب اهمیتی که مسائل آلودگی هوا دنبال می شود، در کانون توجه قرار گیرد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تخلیه پسماندهای عادی، نقل و انتقال مواد بر روی خاک، فاضلاب بهداشتی و صنعتی، فعالیت های صنعتی، فعالیت های کشاورزی، مواد نفتی و شیمیایی، آلودگی هوا، تردد وسایل نقلیه و آلودگی ناشی از لنت خودروها و باران های اسیدی از جمله عوامل آلودگی خاک هستند که نیاز است در استان مرکزی با نگاه علمی کانون های آلاینده شناسایی و اقدامات لازم برای مهار آلودگی های احتمالی انجام شود.
,وی بیان کرد: محیط زیست استان مرکزی در راستای کاهش عوامل آلاینده بر خاک نظارت بر حمل و نقل جاده ای در انتقال مواد خطرناک، محل های دفن پسماندهای عادی، مدیریت صحیح پسماندهای صنعتی و ویژه، نظارت بر مدیریت پسماندهای عفونی و بیمارستانی و نظارت بر فعالیت های کشاورزی در خصوص میزان مصرف کود و سموم کشاورزی دارد.
وی گفت: به منظور جلوگیری از آلودگی خاک، تجمیع محل های دفن پسماند در این استان با جدیت در دستور کار است و تاکنون گام های موثری نیز در این خصوص برداشته شده است.
پنجم دسامبر مصادف با 14 آذرماه به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر