.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 68e6372
 • 3500محیط بان در کشور از عرصه های طبیعی حراست می کنند
  اراک - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت:سه هزار و 200 محیط بان کار حراست از عرصه های زیستی و طبیعی کشور را برعهده دارند باید دایره نیروی انسانی در این حوزه گسترده تر شود
 • 1397/7/26 پنجشنبه2018-10-18T09:25:35+03:30.
 • سرهنگ «جمشید محبت خانی» روز چهارشنبه در جریان سفر یک روزه به اراک در گفت و گو با ایرنا، افزود: حراست بهینه از عرصه های زیستی کشور به هشت هزار و 500 محیط بان نیاز دارد که اکنون این تکلیف مهم با 37 درصد توان به بهترین شکل انجام می شود.
  وی اظهار داشت: برنامه جذب 300 محیط بان در سال جاری از طریق آزمون در دست انجام است که 9 نفر از آنان سهمیه خدمت در استان مرکزی هستند.
  فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت: راهبرد این سازمان بهره گیری حداکثری از ظرفیت مردم و تشکل های غیردولتی زیست محیطی برای حراست بهینه از عرصه های طبیعی است و در این خصوص موفقیت زیادی حاصل شده است.
  محبت خانی با ابراز تاسف از حوادث جان باختن محیط بانان در سال های اخیر گفت: آموزش محیط بانان در بخش های مختلف با هدف جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی ضروری است.
  وی اظهار داشت: صرف منابع مالی برای آموزش و مهارت ورزی نیروی انسانی در سازمان ها هزینه محسوب نمی شود بلکه سرمایه ارزشمندی در پیشبرد امور و مهار خسارت های احتمالی است.
  فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت: مهارت ورزی و دانش کافی در بهره گیری از ابزار تخصصی دفاعی و شیوه های واکنش سریع در حوزه یگان حفاظت از اهمیت زیادی برخوردار است و در مواجهه با خطر و یا تخلف در کاهش میزان خسارت احتمالی و نتایج مطلوب اثرگذار است.
  محبت خانی افزود: هدف غایی سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ جان انسان ها و نگهداری بهینه منابع پایه در طبیعت است و یگان حفاظت در این راستا ماموریت های مهم و حساسی برعهده دارد.
  استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی و دشت را در خود دارد و تاکنون 363 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 20 گونه دوزیست، 17گونه آبزی و یکهزار و 336 گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
  12 و 25 صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
  مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل 2 منطقه حفاظت شده 70 قله اراک و الوند خمین، 2 پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
  منطقه حفاظت شده 70 قله اراک دارای حدود 97 هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و 600 هکتار است.
  استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ