.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 68e6372
 • 3500محیط بان در کشور از عرصه های طبیعی حراست می کنند
  اراک - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت:سه هزار و 200 محیط بان کار حراست از عرصه های زیستی و طبیعی کشور را برعهده دارند باید دایره نیروی انسانی در این حوزه گسترده تر شود
 • 1397/7/26 پنجشنبه2018-10-18T09:25:35+03:30.
 • سرهنگ «جمشید محبت خانی» روز چهارشنبه در جریان سفر یک روزه به اراک در گفت و گو با ایرنا، افزود: حراست بهینه از عرصه های زیستی کشور به هشت هزار و 500 محیط بان نیاز دارد که اکنون این تکلیف مهم با 37 درصد توان به بهترین شکل انجام می شود.
  وی اظهار داشت: برنامه جذب 300 محیط بان در سال جاری از طریق آزمون در دست انجام است که 9 نفر از آنان سهمیه خدمت در استان مرکزی هستند.
  فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت: راهبرد این سازمان بهره گیری حداکثری از ظرفیت مردم و تشکل های غیردولتی زیست محیطی برای حراست بهینه از عرصه های طبیعی است و در این خصوص موفقیت زیادی حاصل شده است.
  محبت خانی با ابراز تاسف از حوادث جان باختن محیط بانان در سال های اخیر گفت: آموزش محیط بانان در بخش های مختلف با هدف جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی ضروری است.
  وی اظهار داشت: صرف منابع مالی برای آموزش و مهارت ورزی نیروی انسانی در سازمان ها هزینه محسوب نمی شود بلکه سرمایه ارزشمندی در پیشبرد امور و مهار خسارت های احتمالی است.
  فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور گفت: مهارت ورزی و دانش کافی در بهره گیری از ابزار تخصصی دفاعی و شیوه های واکنش سریع در حوزه یگان حفاظت از اهمیت زیادی برخوردار است و در مواجهه با خطر و یا تخلف در کاهش میزان خسارت احتمالی و نتایج مطلوب اثرگذار است.
  محبت خانی افزود: هدف غایی سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ جان انسان ها و نگهداری بهینه منابع پایه در طبیعت است و یگان حفاظت در این راستا ماموریت های مهم و حساسی برعهده دارد.
  استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی و دشت را در خود دارد و تاکنون 363 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 20 گونه دوزیست، 17گونه آبزی و یکهزار و 336 گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
  12 و 25 صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
  مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل 2 منطقه حفاظت شده 70 قله اراک و الوند خمین، 2 پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
  منطقه حفاظت شده 70 قله اراک دارای حدود 97 هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و 600 هکتار است.
  استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ