.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: ff4807f
 • همزمان با روز جهانی پرندگان مهاجر عنوان شد؛ تیمار و رها سازی 126 جانور وحشی در سال گذشته در اراک
 • 1397/2/18 سه‌شنبه2018-05-08T14:01:18+04:30.
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: در سال 96 تعداد 126 جانور وحشی (118پرنده و 8 پستاندار) که عمدتا از پرندگان مهاجر بودند، توسط دوست داران محیط زیست تحویل اداره نظارت برحیات وحش این اداره کل گردید.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، رضا میرزایی افزود: این تعداد حیات وحش که 30 گونه مختلف پرنده و پستاندار را شامل می شود، اکثرا پس از تیمار توسط اداره کل و مراکز مجاز نگهداری، رها سازی و به آغوش طبیعت باز گشته اند.

  وی با اشاره به این که این میزان جدای از تعداد حیات وحشی است که تحویل ادارات شهرستانهای تابعه گردیده است اظهار داشت: این آمار نشان می دهد که گونه های آسیب دیده استان رقم بالایی دارد که علت آن قرار گرفتن در مسیر کریدور های عبور پرندگان مهاجر و همچنین وجود آبگیرها و سدها متعدد در استان می باشد.

  میرزایی عمده علت این حجم از آسیب دیدگی را وجود متخلفین شکار وصید، تخریب زیستگاه، عدم آرامش در پرواز به علت وجود نور های زیاد و رنگارنگ و همچنین شیشه و بخصوص شیشه های رفلکس دانست.

  وی همچنین خستگی ناشی از مهاجرت طولانی، در معرض طعمه خواران قرارگرفتن، ساخت و سازهای عمودی و ایجاد موانع در حاشیه شهرها و روستاها، وجود دکل های بلند برق و مخابرات و ... در مسیر پرواز پرندگان را از دیگر موارد آسیب زننده برای حیات وحش عنوان کرد.

  لازم به ذکر است که موانع باعث برخورد پرنده بخصوص بزرگ جثه ها گردیده و غالبا از ناحیه پا وبال (دو عضو اصلی پرواز) آسیب دیده و به سختی و با صرف هزینه و زمان زیاد برای تیمار، بعضا به آغوش طبیعت بازگشته و تعدادی هم از چرخه طبیعت حذف و یا مجبور به زندگی در اسارت در باغ های وحش و یا سایر مرکز نگهداری مجاز می گردند.

  ۲۰ردیبهشت(۱۰ May) مصادف با روز جهانی پرندگان مهاجر، رویدادی بین‌المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تأکید شده است. به منظور افزایش توجه جهانی به موضوع اهمیت پرندگان مهاجر، از سال ۲۰۰۶ میلادی توافقنامه پرندگان مهاجر آبی آفریقا- اوراسیا (AEWA) اقدام به نامگذاری و برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر نموده است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ