محیط زیست در آیینه رسانه
1397/10/30 يكشنبه
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت :
45 روز ناسالم برای هوای شهر اراک طی 9 ماهه سال جاری ثبت شد
اراک- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شهر اراک طی ۹ ماهه سال جاری، مجموعا ۴۵ روز را با وضعیت هوای ناسالم برای گروه های حساس و ناسالم برای تمام گروه ها سپری کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرزایی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز هوای پاک در اراک اظهار داشت: بر مبنای برآوردهای صورت گرفته تعداد روزهای ناسالم ۹ ماهه سال جاری در شهر اراک نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۱ درصدی روبرو است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: شهر اراک از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۲۳۹ روز سالم و ۲۰ روز پاک داشته است 

میرزایی ادامه داد: همچنین امسال تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های سنی حساس و ناسالم برای تمام گروه ها در شهر اراک، مجموعا ۴۵ روز بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: بخش عمده ای از آلودگی‌ هوای استان مرکزی به خصوص شهر اراک ناشی از ریزگردها و غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون است و بخش دیگر نیز به آلودگی ناشی از سوخت خودروها مربوط می‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: در استان مرکزی در حال حاضر سوخت سالم یورو ۴ و ۵ توزیع می شود، اما به دلیل آنکه آمار تردد خودروهای عبوری استان های دیگر در استان مرکزی بالا است و این خودروها از سوخت عادی استفاده می کنند، به مساله آلودگی دامن می‌زند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: در رابطه با آلایندگی شرکت ایرالکو، با جمع شدن دیگ های قدیمی این شرکت، آلایندگی آن کنترل شده، اما برخی موضوعات مربوطه به آلایندگی این شرکت در دست بررسی و ارزیابی در سیستم قضایی است.

میرزایی ابراز داشت: مساله دیگر اینکه در اطراف شهر اراک ۱۸۵ واحد آلاینده ذوب ضایعات وجود دارد که آلودگی زیادی ایجاد می کند و باید فکری جدی به حال این واحدهای آلاینده شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در روزهای اخیر انتشار بوی گاز در منطقه بورقان از توابع فراهان گزارش شد که بررسی لازم در این زمینه صورت گرفت و اینکه این بو مربوط به پسماند یک شرکت در این منطقه است اثبات نشد، اما همچنان این موضوع در دستور بررسی قرار دارد.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وضعیت بارش در سال جاری در استان مرکزی اضافه کرد: به علت وضعیت مطلوب بارش تالاب میقان ۸۰ درصد آبگیری شده و با توجه به اینکه بخشی از آلودگی ریزگردهای شهر اراک مربوط به کویر میقان است، این بارش ها و آبگیری تالاب نقش مهمی در کنترل آلودگی اراک دارد.

تمامی حقوق برای سازمان محيط زيست محفوظ می باشد .

www.doe.ir