.
موزه تنوع زیستی استان
1389/11/10 یکشنبه

معرفی موزه حیات وحش 

موزه حیات وحش استان مرکزی بخشی از اداره کل حفاظت محیط زیست است که در سال 1378 افتتاح گردید. این موزه دارای 425 متر زیر بنا در سه طبقه می باشد.

موزه اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی 33121571-داخلی 238 اراک، تقاطع غیر همسطح محیط زیست، خیابان بهشت ، مرکز تحقیقات زیست محیطی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی


طبقه همکف :
این سالن شامل تعدادی ویترین از پستانداران و انواع پرندگان( شکاری و شاخه نشین و آبزی) تاکسیدرمی شده و هم­چنین دو دیوراما اززیستگاه های استان شامل کویر میقان و سد 15 خرداد دلیجان می باشد در قسمت میانی این سالن تعدادی سنگواره از بی مهرگان و سه مجسمه دایناسورها به نمایش در آمده است.
طبقه میانی :
این سالن نمایش دهنده دو زیستگاه برجسته از منطقه حفاطت شده هفتاد قله شامل دره چکاب و سیبک و جانوران ساکن در آن­هاست. جمجمه و تعدادی تخم پرنده زینت­بخش این قسمت است.
طبقه بالایی :
این سالن به گونه­ای طراحی گردیده که بازدید کنندگان با قرار گرفتن در قسمتی از آن می توانند هر سه سالن را نظاره گر باشند ویترین های طراحی شده(دیوراما) مشخص کننده زیستگاه های برجسته استان مرکزی چون منطقه سربند، لته در و شراء که هر کدام با توجه به خصوصیات زیست محیطی منطقه طراحی گردیده­اند و هم­چنین ویترین هایی شامل انواع حشرات، پروانه­ها، انواعی از خزندگان و دوزیستان ، جانوران دریایی،و گونه هایی از صدف نرم تنان ایران و جهان تکمیل کننده این بخش هستند.
این موزه دارای 1324 نمونه شامل گیاهی، مهره دار، بی­مهره و سنگ و فسیل به شرح زیر است:
 
پستانداران :69 نمونه
پرندگان:287 نمونه
خزندگان: 32 نمونه
دوزیستان:10 نمونه
ماهیان:18 نمونه
کرم ها و نرمتنان:88 نمونه
خارپوستان:15 نمونه
تعداد جمجمه های موجود:17 نمونه
تعداد سنگها : 50 نمونه
 تعداد گیاهان : 15 نمونه
( بازو پایان ،کیسه تنان ،بند پایان ،گراپتولیت­ها ،اسفنج­ها ،میکروفسیل­ها):723 نمونه
 
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *