1389/10/8 چهارشنبه

رونمایی از اطلس سیمای محیط طبیعی استان مرکزی
رونمایی از اطلس سیمای طبیعی استان مرکزی با حضور جناب آقایان دکتر شاعری قائم مقام محترم سازمان محیط زیست، دکتر صدوق معاون محترم محیط طبیعی و تنوع زیستی، مهندس کمالی فر مدیرکل محترم بازرسی ارزیابی عملکرد، مقامات استانی و جمعی از دوستداران محیط زیست در سالن اجتماعات این اداره برگزار گردید. در ابتدای مراسم ، جناب آقای دکتر انصاری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطر نشان نمود که با توجه به اینکه استان مرکزی از لحاظ پتانسیل صنعتی و صنایع مادر در کشور دارای رتبه‌های چهارم و دوم و همچنین از لحاظ معادن رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است شاید وجود چنین اطلس زیبا و جامعی برای عموم بعید به نظر برسد زیرا استان مرکزی جزء 8 شهر آلوده کشور به شمار می‌آید ولی دلیل گردآوری این اطلس، وجود تنوع‌های زیستگاهی است که رتبه سوم در کشور را نیز به خود اختصاص داده است که این تأمل برانگیز است.

 
 
 جناب آقای دکتر انصاری تصریح نمود: استان مرکزی با دارا بودن 6 زیستگاه، کوهستانی مرتفع، تپه ماهوری کوهستانی، دشتهای استپی، شوره زار بیابانی، تالابی رودخانه و جنگلهای طبیعی مصنوعی موجب تجمع 335 گونه جانوری و رویش 1336 گونه گیاهی گردیده است که 50 گونه جانوری و 202 گونه گیاهی در معرض تهدید می‌باشد وی افزود این اداره از گذشته تاکنون برای حفاظت گونه های جانوری و گیاهی تدابیری از قبیل مناطق تحت مدیریت که 3/ 6 درصد مساحت کل استان را دربرمی‌گیرد در نظر گرفته است که می‌توان از منطقه هفتاد قله با وجود 62 کتیبه و سنگ نوشته، در دوران قاجار و یکی از شکارگاه‌های قدیمی با تنوع زیستی غنی نام برد.
 مدیرکل محیط زیست استان مرکزی تصریح نمود با توجه به اینکه در گذشته کتابچه‌‌های متعددی تحت عنوان‌های آشنایی با منطقه حفاظت هفتاد قله، مناطق تحت مدیریت اداره محیط زیست، شکار و صید و تالاب‌ میقان اراک، بازرجان و تفرش تهیه و تدوین گردیده بود ولیکن می‌توان به جرأت گفت سیمای استان مرکزی تنها مجموعه کامل محیط زیست طبیعی استان به شمار می‌رود که دربرگیرنده 190 صفحه با 187 عکس متنوع می‌باشد که به دو زبان فارسی و انگلیسی تدوین گردیده است که شایسته است از جناب آقایان مقیمی و بهرامیان عکاسان این اطلس، همکاران اداره محیط زیست و ارگانهای استان برای جمع‌آوری مطالب و همچنین انتشارات مانا برای چاپ این اطلس تقدیر و تشکر نمود. امیر انصاری بیان نمود که با توجه به سفر هیئت دولت به استان مرکزی مصوبات پیشنهادی از سوی این اداره ارائه گردیده که جا دارد از حمایتهای جناب آقای دکتر شاعری برای رفع چالش‌های محیط زیستی که نتیجه آن آینده درخشان برای محیط زیست استان می‌باشد قدردانی نماییم.
ایشان در پایان اظهار داشت در دور اول سفر هیئت دولت به استان مرکزی ساخت موزه تنوع زیست محیطی، و در سفر دوم خرید 5 دستگاه خودرو با اعتبار 150 میلیون تومان، تجهیز ایستگاه‌های پایش کمیجان، زرندیه، خنداب و آشتیان با اعتبار 5/ 69 میلیون تومان، تجهیز آزمایشگاهها و انجام مطالعات طرح مدیریت و ساماندهی مناطق با مشارکت اعتبار ملی و استانی به مبلغ 1 میلیارد تومان که 500 میلیون تومان آن از اعتبارات ملی و مابقی آن از اعتبارات استانی که فقط 60 میلیون آن دریافت شد، و 440 میلیون تومان آن باقی مانده است می‌توان از مهمترین مصوبات دور اول و دوم و سوم هیئت دولت به استان مرکزی اشاره نمود.
در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر شاعری قائم مقام محترم ریاست سازمان محیط زیست تصریح نمود: شهر اراک به عنوان یکی از شهرهای آلوده کشور شناخته شده و دولت در این سفر مصوبات خوبی را برای رفع آلودگی به تصویب رسانده است.
محمد علی شاعری افزود: امروز هوای پاک یکی از مهمترین خواسته‌ها و نیازهای مردم این شهر است که مسئولان باید در راستای رفع این نیاز تلاش کنند. وی در پایان خاطرنشان نمود: براساس مصوبات سفر سوم دو منطقه شکار ممنوع تالاب میقان و بازرجان تفرش به وسعت 59 هزار هکتار به مناطق چهارگانه حفاظتی افزوده می‌شود و سطح مناطق چهارگانه حفاظتی استان از چهاردرصد به 3/ 6 درصد ارتقاء می‌یابد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ویژگی های پاسگاه سیبک
 
 

 
 
 

1- قرار گیری در کنار جاده روستای شانق
2- واقع شدن در دشت سیبک واشرافیت کامل به منطقه امن سیبک
3- با توجه به طرح احیاء آهو در منطقه حفاظت شده هفتاد قله ومنطقه سیبک، پاسگاه سیبک به عنوان محلی مناسب برای دیدبان وحراست از آهو مطرح است .
هزینه کرد : 582698640 ریال
 

     ویژگی های پاسگاه داود آباد
 
 

 
 
 
 
 

با توجه به ارزش ها وپتانسیل های زیست محیطی منطقه شکار ممنوع تالاب میقان ووجود گونه های با ارزش پرندگان به ویژه درنا ،وجود پاسگاه محیط بانی در پیرامون منطقه دارای اهمیت ویژه است .
پاسگاه محیط بانی داود آباد با توجه به قرار گیری در اول جاده ده نمک واشرافیت کامل به منطقه       می تواند در راستای افزایش سطح کیفی وحفاظت ، حراست وپایش زیست محیطی منطقه ،بسیار موثر باشد.
اعتبار مورد نیاز :700 میلیون ریال
 

رونمایی از میدان پازن ،محوطه سازی وپارکینگ
 

 
 
 
 

1-پازن به عنوان نماد محیط زیست طبیعی استان
2-احداث پارکینگ مناسب برای خودروهای اداری ،همکاران
3-ایجادفضای سبز مناسب وآب نما
4-نصب تجهیزات ورزشی
هزینه کرد: 3480 میلیون ریال
 
 
 
 

رونمایی از اطلس سیمای طبیعی استان مرکزی
 


این مجموعه بعنوان اولین اثر مجیط زیست طبیعی استان می باشد که به دو زبان انگلیسی و فارسی منتشر شده است
تعداد : 2200 جلد در 8+184 صفحه . مصور(رنگی) ، نقشه ، جدول ؛ 24*33 س م.
هزینه کرد: 340 میلیون ریال
 
 
 
 
 
 
 
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی
سه‌شنبه 30 شهریور 1400