اخبار
IMG_2272.JPG

استاندار
1392/10/24 سه‌شنبه رفع آلودگی هوای اراک تا 2 سال آینده

بحث کاهش آلودگی هوای شهر اراک، ازجمله مباحثی بود که استاندار مرکزی سخنان خود را باآن آغاز کرد. مقیمی با تأکید بر اولویت و ضرورت توجه به این طرح، درخصوص راهکارهایمقابله با آن، با اشاره به طرح جامع آلودگی هوای استان مرکزی گفت: این طرح، طرحجامعی است که با کمک مردم، ‌چند دستگاه باید با هم کار کنند تا به صورت کامل اثربخششود.
 به گزارش روزنامه ایران :   محمدحسین مقیمی که سابقه استانداری استان‌هایی چون خوزستان و کرمانشاه و همچنین نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارد، از مهرماه امسال سکانداری استانی را برعهده گرفته که از قطب‌های صنعتی کشور است. وی که بومی این استان است در بازدید از مؤسسه ایران از طرح‌ها و برنامه‌هایی گفت که در صدر آن‌ها بحث کاهش آلودگی هوای اراک، ساماندهی بخش‌های صنعتی و کشاورزی استان، توسعه همه‌جانبه و همچنین تزریق شور و نشاط به مردم این استان از اولویت‌های آن‌ها بود.
 ساخت 250 هکتار فضای سبز برای مقابله با آلودگی هوا
بحث کاهش آلودگی هوای شهر اراک، ازجمله مباحثی بود که استاندار مرکزی سخنان خود را با آن آغاز کرد. مقیمی با تأکید بر اولویت و ضرورت توجه به این طرح، درخصوص راهکارهای مقابله با آن، با اشاره به طرح جامع آلودگی هوای استان مرکزی گفت: این طرح، طرح جامعی است که با کمک مردم، ‌چند دستگاه باید با هم کار کنند تا به صورت کامل اثربخش شود. نخستین مطلبی که باید بر آن تأکید کنم، استفاده از سوخت مناسب‌تر در واحدهای صنعتی است. سوخت مازوت به دلیل داشتن گوگرد آلایندگی بالایی دارد. اگر بتوانیم سوخت گاز طبیعی را جایگزین آن کنیم، آلایندگی به شدت کاهش می‌یابد. البته بخشی از نیروگاه و واحدهای صنعتی اراک به سوخت گاز طبیعی تجهیز شده‌اند که با اتمام طرح گازرسانی، کوره‌های آجرپزی نیز از گاز استفاده خواهند کرد.
وی با بیان این که ترافیک و تردد خودروهای پرتعداد و بعضــاً فرسوده از دیگر عوامل آلودگی شهر اراک است، تصریح کرد: اولاً خودروهای فرسوده باید تبدیل شود. ثانیاً برای این که ترافیک در سطح شهر روان‌تر شود، باید تعدادی بزرگراه، اتوبان داخل شهری و تقاطع‌های غیر همسطح ساخت تا ترافیک روان شود.
مقیمی با اشاره به ایجاد هزار هکتار فضای سبز در قالب طرح جامع آلودگی هوای اراک، خاطرنشان کرد: قرار است که از این مقدار 250 هکتار آن امسال ایجاد شود.
 انتقال واحد آندسازی به خیرآباد
استاندار مرکزی در پاسخ به این سؤال که بخش آندسازی شرکت ایرالکو که سهم به‌سزایی در آلودگی شهر اراک دارد، چه زمانی به بیرون از شهر منتقل می‌شود، گفت: زمینی در خیرآباد، به وسعت100  هکتار در اختیار شرکت ایرالکو قرار گرفته است و اقدامات اولیه برای ساخت کارخانه نیز در حال انجام است. قرار است ماشین‌آلاتی نیز برای آندسازی خریداری شودکه دیگر آلایندگی نداشته باشند. تا به حال تولید آلومینیوم در 720 دیگ انجام می‌شد که 360 دیگ قبلاً از رده خارج شده و قرار است در طرح جدید جایگزینی 360 دیگ دیگر هم 70 تا،70 تا از مدار خارج و اصلاح شود.
وی همچنین اظهار داشت که هر 3 ماه یک بار 70 تا از این دیگ‌های آلومینیوم تعویض خواهد شد.
 احیای تالاب میقان
مقیمی درخصوص تالاب میقان که در مسأله آلودگی هوای اراک، در میان کارشناسان بحث برانگیز بوده خاطرنشان کرد: تالاب میقان زیست بوم درناهای زیبا و کمیاب است که به خاطر خشکسالی‌های چند سال اخیر خشک شده بود، در نتیجه وقتی تالاب خشک می‌شود جریانات هوا باعث می‌شود که ذرات گرد و غبار که از تالاب بلند می‌شود به وسیله پدیده اینورژن با آلاینده‌های صنعتی و سوخت‌های فسیلی ترکیب شود و روی سطح شهر قرار گیرد، بدین ترتیب آلودگی شهر افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به طرح‌هایی که برای احیای تالاب میقان در نظر گرفته شده است، گفت: با تمهیداتی که مسئولان این استان در نظر گرفته‌اند، درصدی از فاضلاب تصفیه شده اراک را به سمت تالاب هدایت کرده‌اند، به گونه‌ای که تالاب دوباره فعال شده و شاهد بودیم که امسال پرندگان به تالاب بازگشته‌اند. همچنین قرار شده است درصد بیشتری آب به این مجموعه هدایت شده تا آثار گرد و غبار برای شهر کمتر شود.
استاندار مرکزی با بیان این که طرح جامع آلودگی هوای این استان برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، تأکید کرد: به همین منظور هر 15 روز یک بار جلسه ستاد آلودگی هوا با حضور مسئولان مربوطه در استانداری تشکیل می‌شود تا هر کدام از سازمان‌ها گزارش عملکرد خود را ارائه دهند. ان شاءالله با پیگیری‌هایی که می‌شود این طرح تا دو، سه سال آینده به نتیجه برسد.
 آب اراک دیگر نیترات ندارد
آب استان مرکزی، بخصوص شهرستان اراک ازجمله مقولات دیگری بود که استاندار درخصوص آن توضیحاتی ارائه کرد. کیفیت آب این استان روزگاری چنان بود که مقام اول را در داشتن نیترات داشت، اما امروز استاندار تأکید کرد که آب استان مرکزی به هیچ عنوان دیگر نیترات ندارد.
مقیمی گفت: چاه‌های غیربهداشتی از رده خارج شده و چاه‌های جدید بهداشتی جایگزین شد. همچنین با راه‌اندازی سد کمال صالح آبی که در اختیار مردم اراک قرار می‌گیرد کاملاً بهداشتی و از نظر داشتن املاح در حد استاندارد است.
 نیاز استان مرکزی به قطار سریع‌السیر
استاندار مرکزی، از توسعه خطوط ریلی به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در کلانشهر اراک، نام برد و با تأکید بر این نکته که برای ساخت خطوط ریلی، اول باید مطالعات لازم صورت گیرد و بعد طرح برای تصویب به شورای عالی ترافیک ارائه شود، افزود: خطوط ریلی انواع و اقسام چون قطارهای برقی تندرو، مونوریل، تراموا و... دارد و این مطالعات صورت گرفته به ما می‌گوید از کدام یک استفاده کنیم.
مقیمی با اشاره به فاصله
260 کیلومتری اراک تا تهران و با بیان این نکته که مساحت زیر 500 کیلومتر هم برای صنعت هوایی کشور توجیه اقتصادی ندارد که بخواهد بین این دو شهر پرواز هوایی بگذارد، خاطرنشان کرد: قیمت سوخت هم که خیلی اجازه نمی‌دهد مسافران با وسیله شخصی خود مسافرت کنند، پس بنابراین در نخستین شهرهایی که باید قطار سریع‌السیر راه‌اندازی شود، شهرهایی هستند که زیر 500 کیلومتر با تهران فاصله دارند. شهر اراک نیز یکی از آن نخستین‌هاست که به قطار سریع‌السیر نیاز مبرم دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر