اخبار استان

تنوع‌زیستی، شالوده حیات بشر را تشکیل می دهد

مدیرکل حفاظت محیط زست استان مرکزی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی گفت : تنوع‌زیستی، شالوده حیات بشر را تشکیل داده و همواره در تأمین نیازهای بشر، نقش اساسی بازی کرده است.
به گزارش روابط عمومی : رضا میرزایی با بیان اینکه ،۲۲ می ( مصادف با اول خرداد )  روزی است که متن کنواسیون جهانی تنوع زیستی به تصویب رسیده و به همین علت سازمان ملل این روز را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی معرفی کرده است،اظهار کرد: هر سال با توجه به نوع اتفاقاتی که در جهان در حال وقوع است و اهمیت بیشتری دارد، شعارهایی برای این مناسبت انتخاب می‌شود که  " راه حل ها در طبیعت نهفته است " به عنوان شعار امسال انتخاب شده است.
وی گفت : تنوع‌ زیستی، شالوده حیات بشر را تشکیل داده و همواره در تأمین نیازهای بشر، نقش اساسی بازی کرده است، و سازمان ملل متحد روز 22 می هر سال را با هدف ارتقاء آگاهی عموم و افزایش سطح درک مردم نسبت به تنوع زیستی با برگزاری کنفرانس ها، جشنواره ها و برنامه های متعدد آگاهی سازی در سراسر جهان  این روز را گرامی میدارد.اما امسال به دلیل وجود ویروس کرونا، بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی در تمام دنیا به صورت مجازی برگزار می گردد. تفاوت دیگری که برگزاری روز جهانی تنوع زیستی سال 2020 با سال های گذشته دارد این است که امسال برای اولین بار یک هفته  به تنوع زیستی تعلق گرفته  و هر روز این هفته با نامی خاص گرامی داشته می شود                                                                      
میرزائی افزود: این ثروت (تنوع زیستی ) گرانبها و تاریخی به دلایل متعددی از جمله تخریب زیستگاه ها، افزایش فشار جمعیتی، فعالیت های اقتصادی و فناوری و هم چنین عوامل اجتماعی و فرهنگی در حال تغییر و از بین رفتن است. تنوع زیستگاهی و گونه ای محصول تنوع و گوناگونی است که در سطح ژن بروز نموده است واندوخته  ارزشمندی از ذخایر ژنتیکی کشور را درخود جا داده است که حاصل میلیون ها سال تغییر و تکامل در طی زمان زمین شناختی است و حفظ آنها برای استفاده نسل های آتی ضرورت تام دارد
وی در پایان تصریح کرد: استان مرکزی به عنوان سومین استان کشور در تنوع زیستی مطرح است. اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی  نیز  با 133910 هکتار مساحت مناطق تحت مدیریت در حفاظت از این گنجینه ارزشمند الهی تمام سعی و تلاش خود را انجام می دهد.تا آینده گان نیز سهمی از این نعمت الهی داشته باشند.
 
بيشتر