اخبار استان

نقش موثر سمن ها در حفظ محیط زیست

نقش موثر سمن ها در حفظ محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نشست هم اندیشی با سمن های محیط زیستی استان بر نقش موثر سمن ها در حفظ و فرهنگ سازی زیست محیط تاکید کرد
به گزارش روابط عمومی در نشست هم اندیشی با سمن های زیست محیطی استان که به مناسبت بزرگداشت هفته محیط زیست بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد ، " رضا میرزایی " مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ضمن تببین عملکرد اداره کل در حوزه های مختلف زیست محیطی بر لزوم نهادینه کردن فرهنگ زیست محیطی در حفظ و حراست از محیط زیست تاکید کرد و عنوان نمود که صیانت از این نعمت خدادادی با امکانات محدود سازمان به طور صددرصد امکان پذیر نیست و تلاش همه دوست داران محیط زیست بالاخص تشکل های  مردم نهادی که در این عرصه فعالیت می کنند را می طلبد.

وی در ادامه با مهم دانستن فعالیت‌ تشکل‌های زیست محیطی و تاثیرگذاری مستقیم این تشکل‌ها در رشد و ترویج فرهنگ زیست محیطی اقشار مختلف مردم تصریح کرد: حفظ محیط زیست بر اساس اصل 50 قانون اساسی وظیفه ای همگانی است  و متاسفانه امروز محیط‌ زیست در حوزه‌های مختلف مورد تهدید قرار گرفته که باید برای رفع این دغدغه‌ها از همه ظرفیت‌های دستگاههای اجرایی، تشکل‌های زیست محیطی و مردم استفاده کرد.

در ادامه این نشست میرزائی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت پسماند استان مرکزی گفت: اولین سایت ایزوله پسماندهای پزشکی استان با تاکیدات کارگروه پسماند به مرحله بهره برداری رسید. و تمامی پسماندها از مبدا تا مقصد در استان مورد کنترل و نظارت قرار میگیرد  .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به طرح ابتکاری استان در پاکسازی حاشیه های جاده ها ازپسماندها و انواع پلاستیک در سال گذشته اشاره کرد و گفت:در این طرح 1400 کیلومتر ار جاده های استان پاکسازی و 500 تن زباله جمع آوری شد. وخوشبختانه  امسال هم از 2 اردیبهشت همزمان با روز زمین پاک این طرح  با حمایت دوستداران محیط زیست و صنایع استان ادامه پیدا کرد .

وی در خصوص وضعیت آلایندگی هوای اراک در سال 99  ابراز داشت : اگر از آلودگی ناشی از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند که به علت شرایط خاص کشور صورت گرفت ، بگذریم ، هوای اراک در سال 99، یکروز ناسالم برای تمامی گروهها، 54 روز ناسالم برای گروههای حساس ، 47  روز هوای پاک و 264 روز قابل قبول را داشته است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان  از افزایش تعداد ایستگاههای سنجش آلودگی هوا در استان خبر داد داد و بیان کرد: در سال 99 با راه اندازی 6 ایستگاه جدید تعداد ایستگاهها به 12 ایستگاه در استان افزایش یافت .

   وی در ادامه افزود با توجه به شروع فصل گرما و خشکسالی ، عملیات آبرسانی روزانه به وحوش و گونه‌های جانوری مناطق تحت حفاظت این اداره کل در استان  توسط تانکر آغاز شده و روزانه در حدود 20 هزار لیتر آب از طریق تانکرآبرسان به مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی منتقل شده و توزیع می‌شود.

میرزائی همچنین با اشاره به مرمت  و ضدعفونی آبشخورهای حیات وحش در مناطق حفاظت شده اظهار داشت: مخازن آب ۳۶۰ متر مکعبی پارک ملی هفتاد قله اراک نیز به مناسبت هفته محیط زیست به بهره‌برداری رسیده که این مهم نیز نقش موثری در تامین آب حیات وحش دارد.

در ادامه این نشست، به پرسشهای اعضای سمن ها پاسخ داده شد، و نمایندگان سازمان های مردم نهاد حاضر به بیان دیدگاهها، نقطه نظرات و دغدغه های زیست محیطی خود پرداختند.
بيشتر