اخبار استان

برخورد قاطعانه دستگاه قضا با جرایم زیست محیطی

برخورد قاطعانه دستگاه قضا با جرایم زیست محیطی

دادستان عمومی و انقلاب اراک گفت : رسیدگی های قضایی و اقدامات پیشگیرانه و برخوردهای جدی و قاطعانه با جرایم زیست محیطی از اولویت های مهم دادستانی اراک است
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی دادستان عمومی و انقلاب اراک سه شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ در اولین جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال جاری اظهار داشت : دستگاه قضا در بعد صیانت از حقوق عامه و رسیدگی قضائی و حقوقی در راستای حمایت از محیط زیست، خود را مکلف می‌داند و پرونده‌های محیط زیست به صورت فوق العاده رسیدگی می‌شود

دکترقربانی افزود: با عنایت به ابلاغ سیاست‌های کلی محیط‌ زیست توسط رهبر معظم انقلاب، مجموعه دادگستری با تمام جدیت و توان، حقوق زیست محیطی عامه مردم را پیگیری می‌کند.

وی بیان کرد:  تمامی قوانین و مقررات  محیط زیستی لازم الاجراست و تمامی پرونده های زیست محیطی باید از ابتدا تا انتها مدیریت قانونی شود.

دکترقربانی  با تاکید بر اینکه در برخی موارد مشکل اعمال ضمانت اجرایی قانون است افزود : محیط زیست می تواند به عنوان شاکی خصوصی به پرونده ها و تخلفات زیست محیطی ورود کند و سازمانهای مردم نهاد میتوانند در این خصوص یاریگر دستگاه قضا و سایر دستگاههای مسئول باشند.

وی افزود:  دستگاه قضا در حوزه حمايت هاي قانوني با توجه به اختيارات و تكاليف ، آماده حمايت هاي لازم قانوني از محيط زيست براي انجام وظايف قانوني است و محیط زیست مکلف است در بحث تولید آلاینده های زیست محیطی با مدیرانی که به تکالیف قانونی خود عمل نمی کنند برخورد نماید.

 دادستان عمومی و انقلاب اراک ادامه داد: اراضی ملی و منابع طبیعی بیش از سایر اراضی مورد طمع افراد سودجو است و پرونده‌های متعددی در سطح کشور علیه متجاوزان تشکیل شده است و ضرورت توجه به جلوگیری از تعارضات در اراضی تحت مدیریت سازمان محیط زیست با نگاه ویژه و حساسیت خاص دنبال می‌شود.
بيشتر