اخبار استان

حال پرندگان مهاجر تالاب میقان خوب است / تلفاتی گزارش نشده

حال پرندگان مهاجر تالاب میقان خوب است / تلفاتی گزارش نشده

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت : براساس آخرین پایش‌ها و گزارشات ارائه شده تا این لحظه هیچ موردی از آنفولانزای پرندگان در زیست‌گاه‌های استان مشاهده نشده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی : " رضا میرزائی " افزود: : گشت و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک  به منظور پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با آغاز فصل مهاجرت پرندگان آغاز میشود و تاکنون مورد خاصی از این بیماری مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این بازدیدها و گشت‌های ، مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر است که در شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در حیات وحش نقش موثری دارد.

میرزائی ادامه داد: هرساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب میقان به‌ عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

وی اظهار کرد: تالاب میقان اراک یکی از ۱۰۵ منطقه مهاجرپذیر پرندگان مناطق مختلف دنیا است و سالانه تا ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در قالب ۴۶ گونه زیستی به این منطقه کوچ دارند که درنا، فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی از اصلی‌ترین این گونه‌ها هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ، از شهروندان خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ویژه مرگ دسته جمعی موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک اطلاع رسانی و از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چرا که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.
بيشتر