اخبار استان

نصب هفتمین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دلیجان

نصب هفتمین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دلیجان

رییس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل محیط زیست استان مرکزی از راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر دلیجان خبر داد
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی و به نقل ازخبرگزاری ایسنا علیرضا محرابیان ، اظهار کرد: از روز گذشته ۲۷ آبان ایستگاه سنجش آلودگی هوای دلیجان رسما فعال و به اپلیکیشن متصل شد.

وی با بیان اینکه دلیجان به دلیل اینکه یکی از شهر صنعتی استان و قطب ایزوگام کشور است، همواره درخواست استقرار ایستگاه سنجش آلودگی هوا را داشت، افزود: بخشی از هزینه تامین این ایستگاه به مبلغ ۸ میلیارد تومان از مصوبات سفر ریاست جمهوری و بخشی از منابع ملی سازمان فراهم شد.

محرابیان تصریح کرد: این ایستگاه در مرکز شهر دلیجان و در داخل فرمانداری این شهرستان مستقر شده است. براساس جهت وزش باد غالب و موقعیت فرمانداری که ساختمان های بلند اطراف آن وجود ندارد، این منطقه برای استقرار در نظر گرفته شد و با توجه به اینکه طبق بررسی ها، بیشترین حجم آلودگی صنعتی و آلودگی ناشی از ترافیک در مرکز شهر دلیجان وجود دارد؛ این جانمایی مورد تایید است.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه توان سنجش سه پارامتر دی اکسید گرگرد، ازون و ذرات معلق را دارد و نیاز است که ظرفیت سنجش منواکسید کربن نیز با افزایش سنسورهای دستگاه، فراهم شود، گفت: هنوز در برخی از شهرها نیازمند استقرار دستگاه سنجش آلودگی هوا یا به روز رسانی و نوسازی تجهیزات موجود هستیم.

رییس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: ایستگاه های فعلی در شهر اراک ۱۵ سال قدمت دارند و نیازمند نوسازی آنها یا خرید دستگاه جدید هستیم. در کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک بارها مصوب شده که شهرداری اراک موظف است که ۵ ایستگاه خریداری و نصب کند، اما هنوز کاری نکرده درحالی که باید تا پایان سال گذشته این مصوبه اجرایی می شد.

وی افزود: چندین مرتبه مناقصه برای جذب پیمانکار انجام شده است و حتی در مناقصه آخر که هفته پیش انجام شد، شهرداری اراک بدون دلیل قانع کننده شرکت های حاضر در مناقصه را رد کرد. با وجود اینکه ۱۲ میلیارد تومان توسط شورای شهر برای خرید حداقل یک ایستگاه اختصاص یافته، اما هنوز کاری از سوی شهرداری اراک انجام نشده است.

محرابیان در خصوص آخرین وضعیت آلودگی هوا در اراک بیان کرد: براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۱۱ صبح امروز ۲۸ آبانماه ۱۴۰۲، برابر با عدد ۸۵ و کیفیت هوا سالم بوده است.

وی گفت: در حال حاضر شاخص کیفیت در اراک برابر با ۱۴۰ و هوا برای گروه های حساس ناسالم است و آلاینده مسئول این شرایط ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون است.

محرابیان تعداد روزهای ناسالم در شهر اراک از ابتدای سال تاکنون را ۹۰ روز برشمرد.
بيشتر