محیط زیست در آیینه رسانه ها

جاده تالاب ميقان از نظر محيط زيست رسميت ندارد/ايرالكو همچنان در ليست صنايع آلاينده است مدیرکل حفاظت محیطزیست استان مرکزی گفت: شركت ايرالكو همچنان در ليست صنايع آلاينده قرار دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رضا میرزایی در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته محیط زیست با اشاره به اینکه هیچ واحد آلاینده ای در استان مرکزی مستقر نمی شود و طبق تصویب سازمان حفاظت محیط زیست صنایع آب‌بر به مناطق جنوبی کشور منتقل می‌شوند، افزود: رویکرد سازمان و استان بر این است که شرکت‌ها و صنایع high taech و دانش بنیان در استان استقرار یابند و در این راستا موافقت با استعلام صنایع در استان در طول سال ۹۷ افزایش یافت.

وی به وضعیت تالاب میقان اراک اشاره کرد و گفت: در اواخر سال ۹۷ و بهار ۹۸ بارندگی های خوبی در استان به ثبت رسید به طوری که سطح آبی تالاب میقان از تراز ۴۰ ساله عبور کرد و در حال حاضر ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب در تالاب وجود دارد. بدنبال این بارندگی ها حتی برخی قره داغ های کاشته شده در این منطقه به زیر آب رفتند و شرایط کنونی برای توسعه گردشگری مناسب است.

میرزایی تصریح کرد: در ارتباط با مدیریت تالاب میقان و انتقال باطله های حاصل از برداشت شرکت املاح معدنی ایران، پمپ های انتقال در درون شرکت استقرار یافته است و انتقال به چاله های ایجاد شده در تالاب نیز در حال انجام است به طوری که یک میلیون تن باطله سال گذشته به منطقه بازگردانده شد. انتقال ۵ میلیون تن دپوی باطله به تالاب قطعا تعادل آبی منطقه را برقرار می کند.

وی ایجاد دایک حفاظتی در کنار برج پرنده‌نگری، ایجاد کانال انتقال آب، استحکام‌بخشی برج بواسطه نصب سیم بکسل، فنس‌کشی و نصب تابلوهای هشدار دهنده، ایجاد ورودی برای تالاب میقان به منظور جلوگیری از ورود خودرو به داخل منطقه و انجام سه طرح مطالعاتی و آموزشی جهت توانمندسازی جوامع محلی با توجه به ظرفیت‌های تالاب را از دیگر اقدامات انجام شده در تالاب میقان اراک دانست و افزود: جاده موجود در تالاب میقان اراک از نظر محیط زیست رسمیت ندارد حتی در بارندگی بهار امسال جاده زیر آب رفت و کناره های آن از بین رفت که در ادامه موجبات کم عرض شدن جاده فراهم شد. قطعا این جاده بعد از اتمام برداشت املاح معدنی از تالاب باید جمع آوری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در خصوص وضعیت آلودگی هوای اراک بیان کرد: در سال 95 تعداد روزهای ناسالم ۱۰۵ روز، سال پس از آن ۶۳ روز و در سال گذشته ۴۷ روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده است. در سال جاری نیز تنها یک روز ناسالم گزاررش شده که این شرایط حاصل بارندگی مناسب، افزایش سطح فضای سبز و توزیع سوخت پاک در تمامی جایگاه های استان مرکزی بوده است.

وی با بیان اینکه پارامترهای آلودگی در اراک تغییر کرده و در حال حاضر آلاینده های ناکس و گوگرد در هوای اراک وجود ندارد، افزود: تنها عامل آلودگی هوای اراک ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون هستند که از اگزوز خودروها خارج می شوند. روزانه حدود ۶۰ هزار خودرو از کمربندی جنوبی اراک عبور می کنند که بخشی از آنها از سوخت یورو ۴ و پاک استفاده نکرده اند و در آلودگی هوای اراک اثرگذار خواهند بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته دیگ های آلاینده شرکت ایرالکو  به صورت کامل جمع آوری شد، اما همچنان مشکلات آندسازی به قوت خود باقیست و روند احداث آن پیشرفتی نداشته است، گفت: شرکت آلومینیوم ایران همچنان در لیست صنایع آلاینده استان مرکزی قرار دارد.

میرزایی بیان کرد: پیگیری قضایی پرونده آلودگی ایرالکو سابقه ای ۲۰ ساله دارد و تاکنون ۲۱ شکوائیه در این خصوص تنظیم شده است. سال گذشته ۳ پرونده در محاکم قضایی تهران در این خصوص مطرح شد که هنوز به صدور رای قطعی منجر نشده است، اما دو رای قطعی مبنی بر اینکه ایرالکو آلاینده است و ملاک تشخیص آلایندگی سازمان حفاظت محیط زیست است صادر شد و در مقابل وکلای ۲۰ میلیارد تومانی شرکت ایستاده ایم.

وی با اشاره به روند مدیریت پسماند در استان گفت: ۲۲ بیمارستان موجود در استان تماما به دستگاه اتوکلاو مجهز شده اند اما معضل اصلی، بحث پسماندهای عفونی مطب هاست که علیرغم مدیریت کامل آن در شهرستان ها و تحویل به بیمارستان ها، در اراک به دلیل تعدد مطب ها هنوز بیمارستانی دریافت پسماندهای عفونی را متقبل نشده است، البته اخیرا با دستور دادستان اراک زمین جهت استقرار اتوکلاو مرکزی در محل مرکز دفن پسماند زمین به پیمانکار اختصاص یافته است، همچنین اولین ترانشه ایزوله به زودی در محل مرکز بهره برداری می شود.

میرزایی با اشاره به وضعیت حیات وحش استان اظهار کرد: وقوع بیماری های طاعون نشخوارکنندگان کوچک و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال های ۹۴ و ۹۵ باعث شد که نقشه راه بیماری در استان تهیه و تجهیزات لازم برای ۲ هزار نفر نیز فراهم شده است. امسال نیز خوشبختانه تاکنون بیماری خاصی در استان گزارش نشده اما برای کنترل شرایط از ورود گردشگران به مناطق امن استان جلوگیری شد و روند صید و شکار نیز تحت کنترل است به طوری که امسال تحت تاثیر تغذیه مناسب حیات وحش، شاهد دوقلو و سه قلوزایی در این مناطق هستیم و وضعیت آب مناطق حفاظت شده نیز مساعد است، همچنین مرکز تیمار حیات وحش نیز در پاسگاه ابراهیم اباد منطقه حفاظت شده هفتادقله به زودی احداث می شود.

وی اضافه کرد: در کنار حیات وحش، نظارت لازم بر باغ وحش اراک نیز اعمال می شود. تلفات شیر در باغ وحش به دلیل کهولت سن بود، اما زادآوری گوزن زرد را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه اخیرا مکاتبه ای با دادستان اراک صورت گرفته که بخش "سگ ها" از باغ وحش اراک حذف شود چراکه در حال حاضر در این باغ وحش شاهد نگهداری از گونه هایی هستیم که بومی استان و کشور نیستند، از طرفی باغ وحش محل نگهداری حیوانات وحشی است و حیوانات اهلی در آن جایی ندارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به آلودگی نفتی دشت شازند در عمق ۱۲۰ متری گفت: این موضوع از سال ۸۸ مطرح بود و کار مطالعاتی در این خصوص توسط دانشگاه تبریز آغاز و هزینه آن توسط ۵ شرکت مستقر در منطقه تامین شد. نتیجه مطالعات نشان داد که نشتی از خطوط لوله بوده است که شناسایی و قطع شده است و باید روند پاکسازی نیز انجام شود. در این راستا ۵۰ چاه گمانه حفر شده است چراکه دغدغه ما آلودگی آب و خاک است.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست فارغ از موضوعات سیاسی و اجتماعی عمل می کند و هیچ شرکتی بی دلیل از لیست صنایع آلاینده حذف یا به آن افزوده نمی شود و تشخیص آلایندگی نیز بر عهده محیط زیست است تصریح کرد: دغدغه کنونی ما در استان بحث آتش سوزی مراتع است. به دلیل پیوستگی علوفه خشک احتمال تسری آتش وجود دارد و باید از آتش افزوی در مناطق و مراتع جلوگیری شود هرچند که در صورت بروز آتش، تجهیزات و برنامه ریزی اطفا طراحی شده است و حتی امکان استفاده از امداد هوایی نیز وجود دارد.

بيشتر