محیط زیست در آیینه رسانه ها

لایحه حمایت از محیط بانان اقتدار زیستی را افزایش میدهد اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تصویب لایحه حمایت قضایی و بیمه ای محیط بانان در مجلس شورای اسلامی اقتدار زیست محیطی را افزایش می دهدو انگیزش کاری در این حوزه را بالا می برد.

«رضا میرزایی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت سال ۹۵ در هیات دولت به تصویب رسیده بود و تصویب نهایی آن در خانه ملت ۲ سال به درازا کشید اما در هفته جاری مهر تایید از مجلس گرفت.

وی اظهار داشت: این لایحه پس از تایید شورای نگهبان قابلیت ابلاغ دارد و بر اساس آن محیط بانان در حوزه بیمه حین ماموریت، بیماری سخت درمان، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث حین کار در شمول مفاد بیمه قرار می گیرند و از طرفی هزینه های درمانی و جبران خسارات محافظان افتخاری و همیاران طبیعت نیز پرداخت می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: محیط بانان در سال های گذشته با عشق و تعهد از عرصه های طبیعی حفاظت کرده اند و تصویب این لایحه بستر حمایت های قضایی را از آنان کامل کرده و حلقه مفقوده در این عرصه از بین رفته است.

میرزایی عنوان کرد: استان مرکزی ۳۴ نیروی محیط بان دارد که تصویب این لایحه دایره حمایتی از آنان را به عنوان سربازان بی ادعای عرصه طبیعت استان فراهم کرده است.

وی بیان کرد: ۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت ۲۹ هزار هکتاری استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه زیر پوشش مدیریت زیست محیطی است که این مناطق در قالب اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده، و عرصه های شکار ممنوع هستند.

استان مرکزی خاستگاه سوم کشور را در حوزه تنوع زیستی قرار دارد و تاکنون ۳۳۵ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۹ گونه آبزی و ۱۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

بيشتر