محیط زیست در آیینه رسانه ها

فلامینگوها نخستین مهمانان تالاب میقان فلامینگوها با اغاز فصل کوچ ، نخستین مهمانان تالاب میقان شدند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ " رضا میرزائی " مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت : هر ساله با تغییر شرایط آب و هوایی با شروع فصل پاییز کوچ پرندگان مهاجر به تالاب میقان اراک آغاز و بسته به نوع شرایط اقیلمی تا دی ماه نیز ادامه دارد.
میرزایی افزود:  تالاب میقان ، دارای ویژگی های بوم شناسی خاصی است و هم اکنون صحنه هایی از حضور تدریجی دسته های کوچک و بزرگ گونه های مختلف پرندگان در تالاب دیده می شود ، و بیش از 500 قطعه فلامینگو تاکنون وارد تالاب شده و مهاجرت گونه های مختلف دیگر نیز ادامه دارد.
وی گفت : حفظ تالاب میقان اراک به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان مهاجر از اهمیت بالایی برخوردار است، واین زیستگاه آبی به عنوان یكی از كانون های اقامت موقت در عرصه مهاجرت پرندگان در کشور تبدیل شده ،که می تواندبا تکمیل زیرساختها یکی از سایت های مناسب پرنده نگری کشور باشد .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: علاوه بر پرندگان، گونه های پستانداران ، آرتمیا و انواع جلبک آب شور نیز از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن محسوب می شوند كه هر یك در نوع خود حائز اهمیت هستند.

تالاب میقان اراک در 15 کیلومتری شمال شرق اراک و در زمره 105 منطقه مهم برای پرندگان کشور است که در مرتفع ترین شوره زارهای ایران قرار گرفته و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا به یک هزار و 700 متر می رسد.

140 گونه پرنده از جمله درنا، کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل و اردک سبز در فواصلی از سال در این زیستگاه طبیعی زندگی می کنند.

بيشتر