محیط زیست در آیینه رسانه ها

شکار پرندگان منطقه خرقان در فصل زاد آوری ممنوع است

ساوه - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساوه گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل زادآوری و تولید مثل پرندگان هرگونه اقدام به شکار در منطقه حفاظت شده خرقان ممنوع است و با خاطیان برخورد قانونی می شود.

«هادی رستم خانی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: صید ماهی از رودخانه ها و منابع آبی منطقه حفاظت شده خرقان نیز به دلیل اینکه در فصل تولید قرار دارند، مجاز نیست.

وی یادآور شد: هر سال از مهر ماه بر اساس ضوابط، مجوزهایی محدود برای شکار پرندگانی مانند کبک، باقرقره و کبوتر داده می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساوه اظهار داشت: در این منطقه گونه‌های جانوری متنوعی مانند کل، بز، قوچ و میش زندگی می‌کنند که توسط محیط بانان شهرستان‌های ساوه و زرندیه تحت حفاظت قرار دارند وشکار گونه های کبک بلدرچین و با قرقره نیز در این منطقه حفاظت شده ممنوعیت دارد.

رستم خانی توضیح داد: گروه های گشت شهرستان های ساوه، زرندیه و تفرش و یگان منابع طبیعی برای نظارت بر منطقه حفاظت شده خرقان همکاری بین بخشی دارند.

وی توضیح داد: شماری از شکارچیان و صیادان متخلف از ابتدای امسال با اشراف نیروهای محیط‌بان در منطقه شکار ممنوع خرقان به چنگال قانون گرفتار آمده اند و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان ساوه، افزود: بالامبو، باریجه و قارچ دنبلان از گونه‌های ارزشمند گیاهی منطقه حفاظت شده خرقان محسوب می‌شود که وظیفه حفاظت از این ذخایر در محدوده حفاظت شده خرقان به عهده محیط زیست است.

وی گفت: گونه های جانوری این منطقه حفاظت شده از نظر بهداشتی نیز رصد می‌شوند و تاکنون موردی از بیماری مانند آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده است.

منطقه شکار ممنوع خرقان با ۴۷ هزار هکتار مساحت از زیستگاه‌های حفاظت شده مشترک بین شهرستان‌های ساوه و زرندیه است که نیمی از مساحت آن معادل ۲۲ هزار هکتار در حوزه شهرستان ساوه قرار دارد.

بیش از ۵۰ چشمه دایمی، سه رودخانه «سامان»، «آسکین» و «یاری‌آباد» و ۹ روستا در محدوده منطقه حفاظت شده خرقان قرار دارد.

بيشتر