.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 944a1b9
 • رفع مشکلات فنی برج پرنده نگری میقان اراک در دستور کار است
  اراک - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: رفع مشکلات فنی برج پرنده نگری میقان اراک به عنوان یکی از سرمایه های محیط زیست این استان در دستور کارقرار دارد.
 • 1397/8/30 چهارشنبه2018-11-21T12:36:50+03:30.
 • رقیه یادگاری» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ارزیابی کیفیت فنی نصب سازه این برج در دستور کار شورای فنی استان مرکزی قرار داشت و جزئیات و بررسی های دقیق در این خصوص توسط نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی بررسی شد.
  وی بیان کرد: نتایج این ارزیابی در شورای فنی استان ارایه شد و برابر مستندات موجود نصب این سازه با شرایط فعلی ناایمن است.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی ادامه داد: تصمیم ممنوعیت استفاده از برج پرنده نگری هیچ ارتباطی با مباحث مالی و پیمانکاری ندارد و دلایل فنی و کارشناسی برای غیرایمن بودن آن مطرح شده است.
  یادگاری اظهار داشت: نقشه استحکام بخشی برج پرنده نگری تالاب میقان اراک به زودی تهیه می شود و این موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی کاوش دقیق تری خواهد شد.
  وی بیان کرد: در صورتی که برج پرنده نگری قابلیت ترمیم داشته باشد اصلاح و بهسازی می شود اما اگر این امکان فراهم نشود جایگرینی برای آن پیش بینی می شود.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات اجرایی برج 2 منظوره دیده بانی و پرنده نگری تالاب میقان اراک در سال 93 به ارتفاع 34 متر در راستای حفاظت و پایش تالاب و تمرکز بر فعالیت های گردشگری در این منطقه ایجاد شده است.
  «رضا میرزایی» افزود: این برج در سال های گذشته به علت بارندگی، تاثیر رطوبت و شرایط محیطی در منطقه دچار پوسیدگی در بعضی قسمت ها شده که در سال جاری اقدام هایی برای مستحکم سازی و رنگ کاری آن صورت گرفت.
  وی بیان کرد: به علت نوسانات ارزی این اقدام به طور کامل انجام نشده و با توجه به بازدیدهای کارشناسان امر، توصیه هایی در خصوص استحکام بخشی به برج پرنده نگری ارائه شده و بر اساس مصوبه شورای فنی استان مرکزی تردد در این برج به دلیل حفظ مسائل ایمنی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: در شورای فنی استان مرکزی مقرر شد با تامین اعتبار و ارائه راهکارهای مناسب، اقدام های لازم در خصوص برج پرنده نگری میقان اراک صورت گیرد.
  حوضه آبی تالاب کویری میقان اراک با مساحتی حدود 12 هزار هکتار در ناحیه ای کم ارتفاع، مردابی و با آب شور ایجاد شده است.
  تالاب میقان اراک به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حمایت و مدیریت محیط زیست است و در مجموع 154 گونه از چهار رده جانوران در آن گزارش شده است.
  16 درصد از پرندگان کشور و 52 گونه گیاهی و تنوع زیستی در این تالاب کویری شناسایی شده است.
  تالاب کویری میقان اراک با 25 هزار هکتار در 15 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و جز یکی از 10 تالاب مهم کشور است.
  این تالاب یکی از زیستگاه های فصلی پرندگان مهاجر به ویژه درناهای خاکستری است و هر ساله علاوه بر کوچ حدود 12 هزار قطعه به این زیستگاه 40 هزار قطعه پرنده مهاجر دیگر نیز فصلی از سال را در این تالاب کویری بیتوته می کنند.
  مطالعات انجام شده وجود 140 گونه پرنده را در تالاب میقان نشان می دهد که 70 درصد آنها مهاجر هستند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ