اخبار
پلنگ
1392/5/30 چهارشنبه ثبت و گزارش تصویری از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده هفتادقله برای اولین بار در تاریخ حیات منطقه
براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده هفتادقله در مورخ 29/5/92 دوربین های تله ای نصب شده در منطقه حفاظت شده هفتادقله برای اولین بار درطول تاریخ و حیات این منطقه موفق به ثبت تصاویر پلنگ ایرانی در این منطقه قدیمی وزیستگاه ارزشمند حیات وحش کشور و استان گردیدند که براساس آخرین


گزارش مأمورا ن قدیمی منطقه حدود 50 سال پیش در منطقه حفاظت شده هفتاد قله مشاهده گردیده بود .
روند اجرایی و عملیاتی ثبت این گونه ارزشمند از سه سال پیش بصورت جدی آغاز گردید که در سال 90 اولین بار دوربین های تله ای با هدف ثبت پلنگ در این منطقه و در نقاط مختلف نصب گردید که هر چند تصاویر بسیار زیبا و ارزشمندی از حیات وحش منطقه شامل کل و بز و قوچ و میش و گربه وحشی ثبت گردید ولیکن تصویری از پلنگ مشاهده نگردید . در ادامه و با توجه به قابلیت و پتانسیل های منطقه و گزارشات متعدد مامورین مبنی بر مشاهده رد پاهای مشکوک از گربه سانان این اداره کل با هدف توانمندسازی محیط بانان و کارشناسان محیط طبیعی وافزایش دانش و آگاهی آنان اقدام به برگزاری دوره های آموزشی جهت محیط بانان منطقه و انجام کار کارشناسی بر روی این موضوع نمود و ابتدا در بهار سال 1391 کارگاه آموزشی( آشنایی با گربه سانان ایران و ردیابی آن ها با کمک نشانه ها ) را در محل اداره کل برای  محیط بانان منطقه و کارشناسان برگزار شد و پس از آن 3 روز بازدید میدانی از منطقه به منظور شناسایی نقاط مناسب جهت نصب دوربین و بررسی پتانسیل منطقه و تجزیه و تحلیل رد پا ها و نشانه های مشاهده شده انجام گردید ، در ادامه در همان سال 91 رئیس منطقه و 1 نفر از محیط بانان منطقه جهت طی دوره آموزشی آشنایی با گربه سانان اعزام گردیدند و آموزش های لازم را دیدند .
پس از آن در بهار سال 92 این اداره کل اقدام به برگزاری کارگاه عملی صحرائی برای محیط بانان استان با موضوع( آشنایی با گربه سانان و خزندگان ) نمود که در طی تمامی آموزش های مذکور که توسط حوزه محیط طبیعی اداره کل برنامه ریزی و اجرا گردید  آگاهی و توانمندی محیط بانان منطقه افزایش پیدا نمود و از اوایل سال جاری با تلاش محیط بانان منطقه و کارشناسان محیط طبیعی  اداره کل پروژه شناسایی کریدورها و نقاط احتمالی جهت ثبت پلنگ در منطقه حفاظت شده هفتادقله با توجه به رد پاهای مشاهده شده از گربه سانان آغاز گردید تا  اینکه از یک ماه پیش با تشکیل  اکیپ های ویژه  محیط بانان و رئیس منطقه کار نصب دوربین های تله ای در نقاط موصوف آغاز گردید تا در نهایت در تاریخ مذکور گونه باارزش پلنگ ایرانی ثبت و مشاهده این گونه ارزشمند از دریچه دوربین تله ای باعث افزایش انگیزه محیط بان منطقه و کارشناسان گردید ..

  
محیط بانان منطقه هفتادقله پس از شرکت در سه دوره آموزشی که درباره ردیابی و شناسایی سرگین ، آثار و بقایای به جا مانده از گربه سانان توسط اداره کل برگزارشد در طی گشت زنی خود موفق به یافتن آثاری از وجود یک گربه سان بزرگ در منطقه شدند، به همین جهت تعداد 7 دستگاه دوربین تله ای با توجه به ردپاها ، سرگین و... مشاهده شده از بهار امسال در مناطق مختلف کار گذاشته شد ، هم چنین دو لاشه نیمه خورده شده کل و بز در داخل شکاف و سوراخی در منطقه جستجو برای ثبت وجود پلنگ را جدی تر کرد . گروهی متشکل از 3 محیط بان و رئیس منطقه حفاظت شده هفتادقله مسئول پیگیری امر شدندو در نهایت در تاریخ 29/5/92 پس از بررسی تصاویر گرفته شده توسط دوربین ها تعدادی تصویری از پلنگ ایرانی را به ثبت رساندند .

  
حضور پلنگ به عنوان یکی ازگوشتخواران بزرگ که جایگاه خاصی در چرخه حیات در منطقه دارد نشانی از سلامت محیط زیست و وجود امنیت در منطقه است که در سایه تلاش های شبانه روزی محیط بانان زحمتکش منطقه میسر شده است . پلنگ گربه ای بزرگ با بدن عضلانی ولی نرم و قابل انعطاف است که بدنش از خال های توخالی پوشیده شده است . اندازه آن از 110 تا 195 سانتی متر ووزن آن تا 90 کیلوگرم می رسد . در مناطق دارای آرامش شب و روز ولی در مناطقی که احساس خطر کند شب فعال است به صورت انفرادی زندگی می کند و بی صدا و با سرعت کم حرکت می کند . در سوراخ درختان و شکاف سنگ ها لانه می سازد و از شنوایی قوی برخورداراست.
  
منطقه حفاظت شده هفتادقله محدوده ای به وسعت حدود 97 هزار هکتار در فاصله 25 کیلومتری شرق اراک وبین شهرهای اراک ، خمین ، دلیجان و محلات قرار گرفته است . این منطقه به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و پوشش گیاهی انبوه و وجود جانوران وحشی قابل شکار خود همواره مورد توجه بوده است . این ویژگی ها سبب شد که منطقه هفتادقله از اوایل شروع به فعالیت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال 1353 به منطقه حفاظت شده هفتاد قله ارتقاء یافت.
   منطقه هفتاد قله پیکره ای کوهستانی است که در گستره ای از تپه ماهورها و دشت ها قرار گرفته است . کوه هفتادقله که بلندترین قله آن  2686 متر ارتفاع دارد در جهت شمال غربی – جنوب شرقی امتداد دارد . کوه های این منطقه از باارزش ترین زیستگاه های حیات وحش منطقه هستند . دره های مابین کوه ها همراه با چشمه های دائمی که از زیر صخره های کوه می چکد آب آبشخورهای حیات وحش را تأمین می نماید . منطقه حفاظت شده هفتادقله دارای پوشش گیاهی غنی و در انتهای دره ها دارای درختان کهنسال است .
   آب و هوای منطقه حفاظت شده هفتادقله از نوع نیمه خشک و بارندگی غالب آن در فصل زمستان است که در ارتفاعات به صورت بارش برف است . پوشش گیاهی منطقه هفتادقله حدود 205 گونه گیاهی است که در منطقه رویشی ایران و تورانی واقع گردیده و دارای رویش استپی یا بیابانی است و اغلب آنها بوته ای ، علفی و معدودی درختچه ای است . تعدادی از گونه های گیاهی منطقه از جمله گیاهان دارویی و معطر هستند .
   پستانداران به دلیل بزرگ بودن جثه نمایه خوبی از نظر وضعیت محیط زیستی هستند . منطقه هفتادقله زیستگاه ارزشمند و مناسبی برای پستانداران بزرگ بومی ایران که در مناطق استپی مرکزی ایران زندگی می کنند است .
   کل و بز ، قوچ و میش ، گراز ، گرگ ، شغال ، روباه و کفتار  از پستاندارانی هستند که به آسانی در منطقه هفتادقله قابل مشاهده هستند ، اما درباره مشاهده پلنگ هیچ گزارش مستندی تاکنون وجود نداشته و وجود آن در منطقه حفاظت شده هفتاد قله فقط به استناد نقل قول از محیط بانان بازنشسته و یا چوپانان سالخورده بوده است .
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر