اخبار استان

تالاب میقان، میزبان هر ساله پرندگان مهاجر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از میزبانی هرساله تالاب میقان برای پرندگان مهاجرخبر داد.

" رضا میرزائی " مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در برنامه تلویزیونی  " روی خط " از  شبکه سراسری "شما " گفت : تالاب میقان اراک در شمال شهر اراک قرار دارد و این تالاب با ظرفیت بسیار خوب زیستی که دارد در چند ساله اخیر مورد توجه سازمان حفاظت محیط زیست بوده است

وی افزود خوشبختانه امسال با بارندگی هایی که داشتیم تالاب تراز 40 ساله خود را طی کرد و در حدود 110 میلیون متر مکعب آب وارد تالاب شده است و شرایط مطلوبی را برای منطقه رقم زده است  . واین تالاب  حتی در سالهای خشکسالی حالت پایداری خود را حفظ کرد ه و یکی از تالابهای زنده کشور اواز زیستگاه های مهم و بین المللی پرندگان است كه بیش از 140 گونه پرنده را در فصول مختلف سال میزبانی می كند.

" میرزائی " در ادامه این گفتگو گفت : در سال گذشته با نزدیک شدن فصل مهاجرت پرندگان از عرض‌های شمالی به سمت عرض‌های جنوبی تالاب میقان اراک، میزبان حدود 16000 قطعه پرنده بود که از شاخص  آنها درنا خاکستری که به همت تشکل ها و سازمانهای مردم نهاد روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در این تالاب، روز درنا نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه در سال 95 با شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اکثر نقاط کشور منجمله تالاب میقان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر تلف شدند ولی  خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری پرندگان مهاجر در کشور گزارش و ثبت نشده است، ودر این راستا دو دوره آموزشی ویژه جوامع محلی جهت مواجهه با بیماری های حیات وحش و حفاظت از تالاب نیز برگزار شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد: با  پیگری های لازم  ،  ودرراستا ی اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از بروز بیماری‌ها ی احتمالی حیات وحش تدارکات لازم  دیده شده و تجهیزات مورد نیاز تهیه  و نیروهای یگان حفاظت نیز آمادگی کامل را در صورت بروز بیماری خواهند داشت .

بيشتر