اخبار استان

تشدید اقدامات حفاظتی در مناطق تحت مدیریت استان مرکزی

تشدید اقدامات حفاظتی در مناطق تحت مدیریت استان مرکزی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی از تشدید اقدامات حفاظتی در مناطق تحت مدیریت استان با توجه به شروع فصل زاد آوری گونه های جانوری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی ، " عباس جودکی " با اعلام این خبر گفت : : با شروع فصل زادآوری گونه‌های جانوری وبه ‌منظور پیشگیری از پراکندگی وحوش و نیز جلوگیری از ایجاد استرس در این زمان، کنترل‌های مستمر و گشت های شبانه‌روزی از سوی ماموران اجرائی یگان حفاظت محیط زیست استان انجام میشود.

وی افزود : بهار، فصل زاد و ولد گونه‌های جانوری است، شکار جانوران در این فصل در سراسر کشور و در تمامی مناطق ممنوع و خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست است.

جودکی با اشاره به پایش مستمر عرصه‌های طبیعی استان  از سوی ماموران یگان، اظهار کرد: در خصوص پیشگیری از جرایم شکار و صید در سال گذشته  تعداد 391 پرونده صید و شکار غیر مجاز به مراجع قضایی معرفی و 1080 قطعه سلاح و و ادوات شکار غیر مجاز از متخلفین کشف و ضبط گردیده است .

 وی ادامه داد متاسفانه زنده ‌گیری نوزادان حیوانات وحشی پدیده‌ای است که هر سال در فصل بهار و هم‌زمان با آغاز زاد و ولد حیات وحش رواج می‌یابد،و این موضوع لطمه‌های جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد می‌کند، زیرا علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال‌ها می‌تواند زادآوری داشته باشد، در بسیاری از موارد موجب مرگ حیوان مادر نیز می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی حفاظت از حیات وحش را نیازمند همراهی و تعامل مردم بویژه جوامع محلی دانست و تاکید کرد باید تلاش کنیم با فرهنگ‌سازی و ارایه  آموزش و  هشدارهای لازم در خصوص تبعات و خطرات ناشی از شکار و نابودی حیات وحش بصورت مداوم و مستمر ، شهروندان بیش از گذشته به نقش و مسئولیت خطیری که در خصوص حفاظت از تنوع زیستی بر عهده دارند،‌ آشنا شوند.
جودکی در پایان از علاقه‌مندان و طبیعت دوستان خواست تا ضمن همکاری لازم با محیط بانان از نزدیکی به مناطق زادآوری حیات وحش جدا خودداری کنند تا محیطی آرام و امن برای تولد حیات وحش ایجاد شود.
بيشتر