اخبار استان

استاندار مرکزی: حفاظت از سلامت مردم اراک در مقوله آلودگی هوا دستور رئیس جمهوری است

استاندار مرکزی: حفاظت از سلامت مردم اراک در مقوله آلودگی هوا دستور رئیس جمهوری است

مخلص الائمه استاندار مرکزی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا و گرد و غبار استان مرکزی، گفت: رئیس جمهوری تأکید دارند که سلامت مردم اراک در اولویت برنامه ها باشد و دستگاه‌های مرتبط باید حداکثر وقت و اولویت خود را به این مسئله مصروف کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، مخلص الائمه  استاندار مرکزی با اشاره به اینکه اختلال در نظام زیست‌محیطی یکی از ۱۰ اَبَرمسئله کشور به شمار می رود و خیلی کشورها با آن دست به گریبان هستند، افزود: این مسئله در استان مرکزی به ویژه در شهر اراک با شدت بیشتری روبرو است که تمامی دستگاه ها و  بخش ها اعم از دولتی، عمومی و خصوصی باید نسبت به حل آن، با اولویت تلاش کنند.

مخلص الائمه با تاکید بر توجه به آینده در ضمن توجه به مسائل روز، افزود: ریشه اصلی مشکلات زیست محیطی تعارض منافع است، زمانی که بین منافع سازمان ها و شرکت ها و اشخاص و منافع جمعی مردم تعارض جدی بروز کند، محیط زیست دچار آسیب می شود و قطعاً مسائل عدیده دیگری نیز بروز می کند.

وی با بیان اینکه در حوزه محیط زیست منافع و خیر جمعی باید اولویت اول دستگاه های اجرایی به ویژه محیط زیست استان باشد، تصریح کرد: محیط زیست استان مرکزی وظیفه رعایت منافع و توجه به خیر جمعی مردم را به عهده دارد و از هیچ بخش و دستگاهی حتی استانداری طرح و دستور خلاف منافع جمعی را نپذیرد،  این آلودگی هوا برای بخشی از اقتصاد جامعه رانت ایجاد کرده است و نباید اجازه شکل گیری این رانت داده می‌شد.

استاندار مرکزی با اشاره به نقش و تأثیر عملکرد تشکل های مردم نهاد، ناجا، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در پیگیری منافع محیط زیست، گفت: فهرستی از مصوبات جلسات کارگروه در اختیار است، بخشی انجام شده است و بخشی باقی مانده است و باید این مصوبات از سوی دستگاه های مرتبط بدون لحاظ اولویت دنبال و تماماً اجرایی شوند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه مطلقاً در مقابل ترک فعل کوتاه نمی آییم، گفت: برخی از مباحث با اولویت در استانداری پیگیری می شود و اگر توان اجرای مصوبات به هر علت توسط اشخاص وجود ندارد، از استان خداحافظی کنند تا با افراد توانمند کار را دنبال کنیم.

وی گفت: آلودگی هوا به درستی موجب نارضایتی عمومی شده است که بخشی از آن با برنامه کوتاه مدت رفع خواهد شد و بخش دیگر نیاز به اجرای برنامه های بلند مدت دارد، ضمن اینکه اقداماتی نیز از گذشته انجام شده است.

مخلص الائمه افزود: حل معضل آلودگی هوای اراک نیازمند تلاش همگانی است که در این موضوع رسانه ها باید با قدرت وارد شوند، باید امید را در جامعه ترویج داد و در کنار آن در دادن وعده ها نیز دقت داشت. وعده ها باید قابل تحقق باشند چراکه وعده های محقق نشده نارضایتی را تشدید می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز دراین کارگروه  با اشاره به وضعیت آلودگی هوای اراک در سال جاری و قیاس آن با سال های گذشته، اظهار کرد: در طول سه سال اخیر ۱۵ جلسه کارگروه برگزار شده است که به ۷۹ مصوبه انجامید و از این تعداد مصوبه تاکنون ۵۸ مصوبه اجرایی شده و ۲۱ مصوبه اجرایی نشده است.

رضا میرزایی با اشاره به وجود ۱۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان مرکزی که پایش آنلاین صنایع و تحلیل داده های روزانه کیفیت هوا را دنبال می کنند، افزود: در سال جاری اراک ۸ روز پاک، ۱۲۳ روز سالم، ۹۵ روز ناسالم برای گروه های حساس، ۱۳ روز ناسالم برای همه گروه های سنی و یک روز خطرناک را تجربه کرده است که در مجموع تعداد روزهای ناسالم اراک در سال جاری در مقایسه با سال گذشته با رشد ۵۰۰ درصدی به ۱۰۹ روز رسیده است.

وی افزود: اراک پس از کرج و اهواز سومین کلانشهر آلوده کشور است.

میرزایی ذرات کمتر از ۱۰ و ۲.۵ میکرون را مسئول عمده آلاینده در شهر اراک دانست و افزود: در نیمه اول سال این ذرات عامل اصلی آلودگی است که ناشی از خشکسالی وسیع در کشور و وجود ذرات معلق تالاب میقان و کویری مرکزی ایران است، اما در نیمه دوم سال با پدیده اینورژن مواجه هستیم که انباشت آلودگی را رقم می زند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی  تصریح کرد: از سال ۹۰ تا ۹۸ شاهد روند کاهشی آلودگی هوا بوده ایم اما با بروز خشکسالی، امسال شاهد افزایش شمار روزهای ناسالم در نیمه نخست سال بودیم، اما با این حال باید دستگاه های اجرایی تکالیف تعیین شده توسط کارگروه را به انجام برسانند.
بيشتر