محیط زیست در آیینه رسانه ها

یک مسئول در سازمان حفاظت محیط زیستی: چالش های زیست محیطی نتیجه کنار گذاشته شدن مردم از برنامه های حفاظتی مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در گذشته مسائل محيط زيست، مسائل علمي قلمداد می‌شدند و بر همین اساس مردم به امید رفع مشکلات این حوزه با ابزار علم، از برنامه های حفاظتی در این حوزه کنار گذاشته شدند و كنار گذاشتن مردم از برنامه های حفاظتی باعث شد كه مشكلات حوزه محيط زيست، آب، خاك و هوا ايجاد شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ضیاءالدین الماسی در همایش "ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی‌رسانی تالاب" و تقدیر از فعالین حوزه تالاب ميقان با اشاره به اینکه مشارکت یک مفهوم با سه مولفه "درگیر شدن، یاری دادن و مسئولیت‌پذیری" است، افزود: مشاركت داراي سه سطح مشاركت شعاری، محدود و مشارکت کامل است که مشارکت شعاری در واقع بهانه‌ای است که مخالفت را به حداقل می‌رساند، هیچ سهمی از اختیارات و تصمیم‌گیری در مدیریت تالاب به مردم واگذار نمی‌شود و کمترین اطلاعات را به مردم می‌دهد.

وی اضافه کرد: مشارکت محدود تا جایی منافع مردم را در نظر دارد که تضادی با منافع دولت نداشته باشد، مردم حق اظهارنظر و مخالفت دارند، اما نمی‌توانند بر اجرای برنامه نظارت داشته باشد و در نهایت مشارکت کامل، تامین حداکثر منافع مردم را دنبال می‌کند، در این نوع مشارکت دستگاه‌های اجرایی در کنار مردم هستند و مردم در کنار حق اظهارنظر و مخالفت، در فرآیند تصمیم‌سازی کلیدی‌ترین عنصر هستند.

الماسی با تاکید بر اینکه جامعه محلی به اندازه کافی آگاهی دارد و تاریخچه‌ای از دانش و رفتار تالاب را در اختیار دارد، گفت: عدم حفاظت تالاب ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی را به دنبال دارد و حفظ تالاب فقط یک مسئله اکولوژیکی نیست بلکه تمام مسائل زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وي تصريح كرد: قبلا مسائل محيط زيست مسائل علمي قلمداد می‌شد و كنار گذاشتن مردم از برنامه های حفاظتی باعث شد كه مشكلات حوزه محيط زيست، آب، خاك و هوا ايجاد شود، اما در ادامه مسئولان متوجه شدن اشتباهات خود شدند و مديريت مشاركتي و استفاده از مردم و ذينفعان در این راستا مدنظر قرار گرفت.

مدیرکل دفتربررسی و    مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی  گفت: با وجود آنكه ٢٠ سال از جلب مشارکت مردم در امور مربوط به حفاظت از محیط زیست می گذرد، هنوز در تبيين اين مفهوم باقي مانده‌ايم و اميد است كه طرح سيپا بتواند رويكرد درستي در مديريت تالاب ميقان و جلب مشارکت های مردمی در این حوزه ايجاد كند.

وي با تاكيد بر اينكه براي مديريت مشاركتي تالاب ها نمی توان یک نسخه واحد پیچید، افزود: جوامع محلي تالاب ميقان اراك شرايط، مشكلات و فراز و نشيب‌هاي اين منطقه را تجربه و درك كرده‌اند و اين تجربه در کنار علم مي‌تواند مسائل را حل كند.

الماسي بيان كرد: در نظام مديريت مشاركتي تالاب، نظام بهره‌برداري مناسب بايد براساس شرايط و ظرفيت‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي هر منطقه طراحي و پياده‌سازي شود. اين نظام مديريتي، يك پروژه نيست كه امسال آغاز شود و سال آينده خاتمه يابد بلكه يك فرآيند اجتماعي است كه جامعه را به رشد و بالندگي مي‌رساند.

استان مرکزی پیشگام در اجرای طرح سیپا

به گزارش ایسنا، در این همایش عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح سیپا در تالاب میقان اراک بیان کرد: طرح سیپا از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ شکل گرفت و امروز در اکثر کشورها و ایران مطرح و متعهد به تهیه برنامه آن هستند، اما استان مرکزی نسبت به دیگر استان‌ها پیشگام‌تر است چراکه علاوه بر تدوین برنامه، وارد فاز عملیاتی شده است.

حسین محمودی با تاکید بر استفاده از ظرفیت کودکان در حفاظت از محیط زیست گفت: نباید کودکان را در طرح‌های مشارکتی و حفاظتی فراموش کرد چراکه تغییر نگرش در کودکان ساده‌تر است و به همین دلیل برای کودکان حاشیه تالاب میقان برنامه‌ ویژه در نظر گرفته شد.

محمودی افزود: هنر و محیط زیست را باید در کنار هم مدنظر داشت، قطعا با کمک یک فیلم کوتاه مستند و یا داستانی می‌توان پیام‌های موثرتری را منتقل کرد و باید تنوع برنامه‌های را مورد توجه قرار داد.

مجری طرح سیپا در تالاب میقان اراک بیان کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی در واقع برای ظرفیت‌سازی و آگاهی‌بخشی است و خوشبختانه در برنامه‌های هنری و نقاشی ویژه کودکان حاشیه تالاب، به فهمی از کودکان در قبال تالاب رسیدیم که امیدوارکننده بود و این نشان می‌دهد که مردم حتی قبل از اجرای چنین برنامه‌های مشارکتی، خود حافظ تالاب بوده‌اند.

بيشتر