محیط زیست در آیینه رسانه ها

عدم صدور مجوز استقرار صنایع آلاینده و آب‌بر طی ۲ سال اخیر در استان مرکزی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: طی ۲ سال اخیر هیچگونه مجوز استقرار صنایع آلاینده و آب بر در استان صادر نشده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رضا میرزایی در همایش "ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی رسانی تالاب " و تقدیر از فعالین حوزه تالاب ميقان اراك بیان کرد: در راستای توانمندسازی جوامع محلی اطراف تالاب میقان اراک و برنامه های آموزشی و مشارکتی مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست، برگزاری طرحی تحت عنوان "سیپا" طی دو سال اخیر در دستور کار قرار گرفته و از تمامی جوامع بومی و ذینفعان تالاب میقان در اجرای آن استفاده می شود.

وی با بیان اینکه تالاب میقان نقش ارزشمندی در تعادل آب و هوای کلانشهر اراک دارد، گفت: موضوع تالاب ها از اهمیت بالایی برخوردار دارد و مسئولان ارشد کشور و استان نیز در حفاظت از این منابع ارزشمند تاکید بسیار دارند و خوشبختانه امسال به واسطه بارش های مناسب سطح آبی تالاب نیز مطلوب است و محیط زیست استان در تلاش است که با برنامه های حفاظتی مناسب این پایداری را حفظ کند.

میرزایی ابزار و اهرم لازم برای حفظ این پایداری را استفاده از توان و ظرفیت ها و مشارکت ذینفعان و دستگاه های اجرایی دانست و افزود: هر کاری به مردم واگذار شده، نتیجه بخش بوده تا جایی که اجرای طرح 80 میلیون محیط بان نیز مطرح شده است. سازمان حفاظت محیط زیست تنها مجموعه ای است که زیرساخت های حیات را برای نسل آینده حفاظت می کند تا با رعایت حقوق بین نسلی این ظرفیت ارزشمند را به نسل آینده منتقل کند.

وی بیان کرد: برای افزایش آگاهی و مزیت و ارزش های زیستی این اکوسیستم آموزش های لازم ارائه می شود. طی بارندگی های انجام شده در ابتدای سال در حال حاضر حجم آب تالاب میقان اراک ۱۱۰ میلیون مترمکعب است که تراز ۴۰ ساله را پشت سر گذاشته است و این شرایط در کنترل ریزگردهای منطقه تاثیر مناسب خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به وجود ۲ هزار و ۶۰۰ آیه در قرآن کریم که به بحث رفتار انسان با طبیعت پرداخته است، گفت: حفظ محیط زیست که به بحث امروز جهان تبدیل شده از صدر اسلام مطرح بوده است. محیط زیست محدود به حد و مرز نیست، کل دنیا زیستگاه ماست و اهمیت حفاظت از آن باید در این سطح گسترش یابد.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی بهترین قوانین را در حفظ محیط زیست دارد و هر حرکت تخریب گرانه غیرقانونی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و حتی نامگذاری سال ۹۸ تحت عنوان سال رونق تولید، مسئله محیط زیست را مورد تاکید قرار دادند و همواره بیان می کنند که حفظ محیط زیست مسئله درجه ۲ نیست و اهمیت خاصی دارد.

میرزایی با اشاره به بارندگی های مناسب در ابتدای سال جاری گفت: این بارندگی ها و در واقع طبیعت نقشه راه را به ما نشان داد. متاسفانه در سال های گذشته هرجا قطره آبی پیدا شده بود بندی در مقابل آن احداث و یک میکرواکوسیستم ایجاد شده بود که در واقع مصداقی از آب خواری در کنار پدیده های کوه خواری و زمین خواری است در حالی که باید دیگر ذینفعان را همواره مدنظر داشت.

میرزایی با بیان اینکه مجموعه استان و دستگاه قضایی همواره نگاه حمایتی به محیط زیست داشته اند و موضوعات سیاسی در موضوعات محیط زیست جایی ندارد، افزود: طی ۲ سال اخیر هیچ مجوز استقرار صنایع آلاینده و آب بری در استان صادر نشده است و باید با حفظ تالاب میقان اراک نیز تلاش های بسیاری صورت گیرد و برگزاری چنین همایش هایی در واقع آگاه سازی جوامع محلی و بومی تالاب است.

بيشتر