محیط زیست در آیینه رسانه ها

2 قطعه لاک پشت کمیاب فراتی در شازند کشف شد اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: 2 قطعه لاک پشت از گونه کمیاب (فراتی) از یک خودروی عبوری در ایست بازرسی پلیس انتظامی پاسگاه شهر توره توسط ماموران نیروی انتظامی شازند کشف و ضبط شد.

رضا میرزایی» روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: با تماس تلفنی ماموران انتظامی ایست بازرسی توره مبنی بر متوقف کردن خودرویی که حامل 2 عدد لاکپشت دریایی است، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شازند به محل مراجعه و پس از بررسی مشخص شد لاک پشت ها از گونه فراتی و کمیاب هستند.
وی اظهار داشت: لاک‌پشت فراتی بانام علمی 'Rafetuseuphraticus' تنها لاک‌ پشت لاک نرم ایران است که این‌گونه در رودخانه‌های دجله، فرات و و در کشورهای ترکیه، سوریه، عراق و ایران پراکندگی دارد اما این گونه در ایران فقط اکوسیستم‌ استان خوزستان زیست می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اهمیت لاک ‌پشت فراتی بیشتر به این دلیل است که در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی به‌ عنوان گونه ‌ای در معرض خطر انقراض ثبت‌ شده است.
میرزایی افزود: خرید وفروش، عرضه و نگهداری و حمل و صدور جانوران وحشی زنده و کشته و اجزا آن ها بدون پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع و جرم تلقی می شود.
وی از شهروندان و علاقمندان به حیات وحش خواست در صورت مشاهده چنین مواردی، به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند و یا با سامانه 1540 تماس حاصل بگیرند.
استان مرکزی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی و دشت را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون 363 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 20 گونه دوزیست، 17گونه آبزی و یکهزار و 336 گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
12 و 25 صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل 2 منطقه حفاظت شده 70 قله اراک و الوند خمین، 2 پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
منطقه حفاظت شده 70 قله اراک دارای حدود 97 هزار هکتار وسعت و الوند خمین هشت هزار و 600 هکتار است.
استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.

بيشتر