محیط زیست در آیینه رسانه ها

حفاظت بهینه از منابع زیستی با تغییر سبک زندگی مسیر است اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: حفاظت بهینه از منابع زیستی و ترمیم آسیب هایی که از دخالت های انسانی بر پیکره طبیعت و کره خاکی وارد شده، با تغییر سبک زندگی مردم میسر است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، «رضا میرزایی» به مناسبت روز جهانی محیط زیست افزود: منابع پایه زیستی سرمایه‌ای ارزشمند و خدادادی است که حفظ و استفاده بهینه آن شرط توسعه است و برای دستیابی به رشد جامعه در ابعاد مختلف باید به این مقوله مهم توجه داشت.

وی توضیح داد: مبانی تفکر روشن بینانه و رفتار مسئولانه در قبال طبیعت و زمین، راه برون رفت از چالش‌های زیست محیطی است که بشر بر اثر رشد شتاب زده گریبان گیر آن شده و اگر از ترمیم آسیب‌ها غافل شود به ورطه نابودی کشیده خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: کاهش آلاینده و پسماند، آسمان آبی و زمین سبز محور برنامه‌های روز جهانی محیط زیست در سال جاری است که برای دستیابی به این اهداف باید سبک زندگی مصرف گرا و اندیشه ویرانگری اصلاح شود.

میرزایی اظهار داشت: حفاظت محیط زیست با شاخص‌های قوانین، آموزه‌های اعتقادی و توانمندکردن و مشارکت جویی لایه‌های جمعیتی امکان پذیر است و برای جبران آاسیب های زیستی باید هر فردی از خود شروع کند و احترام به محیط زیست و گفتمان زیست سالم را سرلوحه ارزش‌های رفتاری قرار دهد.

وی عنوان کرد: برگزاری جشنواره‌ها و کارگاه‌های زیست محیطی و رویدادهای عمومی راه افزایش سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه و بهبود مشارکت جویی آنان در مقوله حفاظت زیستی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر حساسیت مردم به محیط زیست افزایش یافته و این سرمایه مهمی است چرا که گاه مردم هستند که دولت‌ها را به موضوعات زیست محیطی توجه می‌دهند.

۱۵ تا ۲۲ خردادماه جاری به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

بيشتر