.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 0b161e9
 • تغذیه دستی 45 آبشخور حیات وحش استان مرکزی آغاز شد
  اراک - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تغذیه دستی ۴۵ آبشخور حیات وحش با استفاده از تانکر در مناطق حفاظت شده در این استان آغاز شد.
 • 1398/4/31 دوشنبه2019-07-22T10:02:13+04:30.
 • «عباس جودکی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بارش های مطلوب امسال باعث جاری شدن آب چشمه سارها و رودها شد اما با افزایش دما در تابستان آب چشمه ها و رودها کاهش یافته و باید آبشخورهای حیات وحش به صورت دستی تامین شود.

  وی اظهار داشت: ۲۰ هزار لیتر آب در هر ۲ روز به صورت سیار برای منطقه سیبک و چکاب در پوشش منطقه حفاظت شده هفتاد قله استان ارسال و در مسیر ۱۴ آبشخور قرار می گیرد تا حیات وحش را سیراب کند.

  فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تغذیه دستی ۴۵ آبشخور حیات وحش استان مرکزی این منطقه حفاظت شده تا مهرماه و آغاز اولین بارش های پاییزه ادامه دارد.

  استان مرکزی در امتداد زاگرس قرار گرفته که عرصه ای برخوردار از ظرفیت های طبیعی همچون انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد.
  تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷ گونه آبزی و یک هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در استان مرکزی شناسایی شده است.
  ۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
  مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
  منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و الوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.
  استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ